Zamlı maaşlar ne zaman alınacak? 2023 asgari ücret ara zammı ne zaman maaşlara yansıyacak?

Yeni asgari ücret belli oldu. Asgari ücret temmuz ara zammı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafınca açıklandı.Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü kez toplandı. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş ve TİSK başkanları da katıldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari tutara yapılacak ara zam oranını tayin çalışmaları kapsamında toplandı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, komisyonun asgari tutara yapılacak ara zam kararını kamuoyuyla paylaşmak suretiyle kameraların karşısına geçti.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Bakan Işıkhan, asgari ücretin senenin ikinci yarısında brüt 13 bin 414 liraya, net 11 bin 402 liraya yükseltildiğini bildirerek, kararın işçi, işveren ve hükümetin mutabakatıyla alındığını belirtti.

ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN ALINACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin 1 Temmuz 2023 itibarıyla brüt 13 bin 414, net 11 bin 402 liraya yükseltilmesi konusu ile ilgili anlaştı. Zamlı asgari ücretin 2023 Ağustos ayında hesaplara yatması bekleniyor.

TÜRKİYE’DE KAÇ KİŞİ ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR?

Resmi sayılara göre, 16 milyon 687 bin çalışanın yüzde 38’i yani aşağı yukarı 6 milyon 300 bini asgari ücretli halinde bulunuyor. Asgari ücretin birazcık üstünde (komşu) ücret alanlar da göz önünde bulundurulduğunda bu sayının 7 milyonu aştığı tahmin ediliyor.

Asgari ücretteki artış, toplu iş sözleşmesi uygulanan iş yerlerindeki ücretler başta olmak üzere, bütün ücretleri de artırıcı bir etkiye sahip.

Asgari ücret, bu ücretle geçinen çalışanları direkt olarak etkilemesinin yanında, yasal mevzuattaki çoğu düzenlemede norm olarak kabul edilmesi bakımından da toplumun büyük bölümünü ilgilendiriyor.

Asgari ücret rakamı; işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, yetişim ücretleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında olduğu çoğu kalemi etkiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*