YSK Başkanı Ahmet Yener’den ‘seçim güvenliği’ açıklaması: Tüm önlemler alındı!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri hakkında açıklamalarda bulundu. Yener hazırlıkları tamamladıklarını, birçok emniyet tedbirini aldıklarını söyledi.

“TEKNOLOJİK ALTYAPIYA İLİŞKİN TÜM TEDBİRLER ALINMIŞTIR”

Yener, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin, Türk demokrasi zamanı adına mühim bir kademe olduğunu, bu seçimlerin, seçime katılma yeterliliğine haiz siyasal partilerin en çok katılım sağladıkları seçim olarak tarihe geçtiğini söyledi.

Başkan Yener, YSK’nin, seçime ve oy verme gününe dair hazırlıklarını tamamladığını, Seçim Takvimi uyarınca iş ve işlemlerin düzgüsel seyrinde devam ettiğini anlatım etti.

Ahmet Yener, “Seçim günü enerji kesintisi ve siber tecavüz gibi teknolojik altyapıya dair bütün tedbirler alınmış, lüzumlu tecrübe etme testleri de yapılmıştır. Şu an itibarıyla YSK, il ve ilçe seçim kurullarımızca, seçimlerin sıhhatli ve güvenilir bir ortamda yapılabilmesi için bütün önlemler alınmıştır” diye konuştu.

Oy pusulalarının dağıtımının tamamlandığını anlatım eden Yener, bu seçimde ilk kez görme engelli seçmenlerin kendi başlarına oy kullanmalarını sağlayacak şablonların hazırlandığını belirtti.

“SONUÇ TUTANAKLARI PARTİLERİN SANDIK GÖREVLİLERİNE VERİLİYOR”

Seçimin temel belgesinin sandık netice raporu olduğuna işaret eden Ahmet Yener, sandık kurullarında siyası partili üyelerin de bulunduğunu, tutanakların bütün sandık kurulu üyelerince kaygan imza dibine alındığını vurguladı.

Yener, seçimde yarışan siyasal partilerin, bütün sandık kurullarında da yer aldığını, bütün sandık netice tutanaklarının, siyasal partilerin sandıkta sorumlu üyelerine de verildiğini belirterek, bu tutanakların, resmi formatında taranıp sisteme girildiğini, bunun yanı sıra siyasal partilerin genel merkezleriyle de paylaşıldığını hatırlattı.

Seçimle alakalı kanunlarda da seçim sonuçlarına itiraz ve yakınma mercilerinin belirlendiğini anlatım eden Yener, “Tüm bu mekanizmalar seçim süresince işlemekte ve seçimlerimiz güvenilir şekilde sonuçlandırılmaktadır” dedi.

“DEPREM BÖLGESİ SEÇİME HAZIR”

YSK Başkanı Yener, 6 Şubat’ta yaşanmış olan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde seçimin sıhhatli yürütülmesi için meydana getirilen hazırlıkları da anlattı.

Depremlerde yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acele şifa dileğinde bulunan Yener, zelzele sonra ilkin YSK personelinden bir kurulu bölgede görevlendirdiklerini, heyetin ilk aşamada, il ve ilçe seçim kurullarında gerçekleştirilen zararları, gereksinimleri belirleme ettiğini söyledi.

Daha sonra YSK üyelerinin bölgeyi ziyaret ettiğini söyleyen Yener, son olarak da kendisinin, Hatay ve Kahramanmaraş’taki hazırlıkları yerinde incelediğini hatırlattı.

Başkan Yener, “Depremde ziyan olan okullarımızın derhal yanında, bahçesinde konteyner alanlar oluşturuldu ve seçmenlerimizin bu alanlarda güvenilir şekilde oylarını kullanımı için lüzumlu bütün tedbirler alınmış durumdadır” dedi.

Yener, zelzele sebebiyle öteki şehirlere giden depremzedelerin, göç ettikleri yerlerde oylarını kullanabilmeleri için, bulundukları bölgelere adres kayıtlarını yaptırmaları konusu ile alakalı lüzumlu kolaylıkların sağlandığını da anlattı.

Başkan Ahmet Yener, “Şu an, zelzele bölgesinde, aşağı yukarı 8 milyon 900 bin civarında seçmenimizin kaydı bulunmaktadır. Her şey hazır. Seçmenlerin güvenilir şekilde oy kullanmaları için bütün tedbirler alınmıştır” diye konuştu.

YURTDIŞINDAKİ OYLARA 5 KİLİTLİ KORUMA!

Yurtdışında 73 ülkede kurulan temsilciliklerde oy verme işleminin 9 Mayıs itibarıyla sona erdiğini de hatırlatan Yener, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için gümrüklerdeki oy verme işlemlerinin 14 Mayıs’a kadar devam edeceğini belirtti.

Yener, yurtdışındaki seçmenlerden oy kullanıcıların sayısının 2018 seçimlerine göre arttığını belirterek, “Şu an itibarıyla toplam oy kullanan seçmen oranı, aşağı yukarı yüzde 53 civarında” dedi.

Yurtdışında kullanılan oyların, güvenilir şekilde Türkiye’ye getirildiğini ve ATO Congresium’a taşındığını aktaran Yener, oyların burada, bir anahtarı Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı’nda, öteki anahtarları da siyasal parti temsilcilerinde bulunmak suretiyle beş kilit dibine alındığını bildirdi.

Emniyet güçlerinin, ATO Congresium civarında lüzumlu önlemleri aldığını da söyleyen Yener, bu oyların, Türkiye genelinde oy verme işleminin tamamlanacağı 14 Mayıs saat 17.00’de açılarak sayılacağını bildirdi.

“SANDIĞA GİDİN” ÇAĞRISI

YSK Başkanı Ahmet Yener, “14 Mayıs bir demokrasi şenliği. Oy verme hakkına haiz bütün yurttaşlarımızın güvenilir şekilde sandığa gitmelerini ve oylarını kullanmalarını öneririz” dedi.

Seçmenlere, oy kullanmaya giderken yanlarına, Türkiye Cumhuriyeti hüviyet numaralı nüfus cüzdanlarını, hüviyet kartlarını, pasaportlarını ya da hüviyet kartı olarak kabul edilecek belgelerini ve var ise seçmen malumat kağıtlarını almalarını öneri etti.

YSK Başkanı Yener, seçmenlerin, oy verme kabinlerine girerken de YSK’nin belirttiği ilkeler kapsamında hareket etmelerini de önerdi.

Seçimin net olmayan sonuçlarının, YSK tarafınca seçim günü açıklanacağını bildiren Ahmet Yener, “Kesin olmayan sonuçları, daha önceki seçimlerde olduğu gibi inşallah aynı gün açıklayacağız” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*