Yol kenarlarını diktiği fidanlarla yeşillendiriyor

Emekli, 4 çocuk babası Mustafa Tekin, vatana ve vatandaşa faydalı işler yapma kanaati ve yeşile sevgisiyle 35 sene ilkin fidan dikimine başladı.

Erciyes başta olmak suretiyle dağ eteklerine meşe ve palamut diken Tekin, 15 sene ilkin de yol kenarlarına muhtelif meyve fidanları dikmeye karar verdi.

Evinin yakınındaki Ali Dağı yolu kenarlarının yanı sıra muhtelif noktalara binlerce fidan diken Tekin, fidanların bakımını da dikkatsizlik etmiyor.

Tekin, yoldan geçenler ile doğadaki canlıların ağaçların meyvelerini yemelerinden saadet duyuyor.

Tekin, senelerce dağlara meşe diktiğini, sonrasında Ali Dağı yolu kenarında bulunan yabani ağaçları aşılamaya ve aralarına değişik türde meyve fideleri dikmeye başladığını söyledi.

Tekin, insanların istifade edebileceği, meyvesini yiyebileceği oldukça muhtelif ağaçlar bulunduğunu dile getirerek şu şekilde konuştu:

“Kayseri’de olan ağaçların hepsinden var. Ceviz, dut, kayısı, erik, elma, meyve olarak aklınıza ne gelirse hepsi var. Özellikle çekirdek olarak badem dikiyorum. Bademlerin sonradan bir bölümüne kayısı, bir bölümüne erik, bir bölümüne şeftali aşılıyorum. Bir de badem dikmemin nedeni kuraklığa fazla dayanır. Onun için yapıyorum. Güz mevsimi 3-5 bin arası çekirdek dikerim. En azca 15 yıldır buna devam ederim. Baharda gördüğüm yaban ağaçlarını aşılarım. Yazın da onları takip ederim.”

Çevresinden değişik tepkiler aldığını belirten Tekin, şunları kaydetti:

“Kimi diyor ki ‘Ya çılgın misin? Otur oturduğun yerde’. Ben duramam. Bu ağaçlar bana o denli huzur veriyor ki o denli sevinçli ediyor ki… Benim başıma çoğu sorun geldi. Bu ağaçlar beni teselli etti. Kimi insan diyor ki ‘Ya kimim kimsem yok. Dünyadan zevk alamıyorum, huzur bulamıyorum, yaşamayı istemiyorum’. O insana tavsiyem şu, uygun bölgelere dikebilecekleri kadar fidan diksinler. Onları 15-20 günde bir sulasınlar, gübrelesinler, bakımını yapsınlar. Onlarla konuşsunlar, onlar konuşur. O fidanların meyvesini yiyenleri seyretsinler.”

Bazı vatandaşların ağaçlara zarar verdiğini söyleyen Tekin, meyve toplarken ağaç dallarının kırılmamasını istedi. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*