Yine meydan okudular: Batı bin yıl kabul etmese de Kuzey Kore nükleer silah devleti olarak kalacak

Hız kesmeden sürdürdüğü balistik roket ve nükleer tabanca programı ile internasyonal toplumun tepkisini çeken Kuzey Kore, bir kez daha dünyaya meydan okudu. Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choe Son Hui yapmış olduğu yazılı açıklamada, G7 üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının ülkesini balistik roket ve nükleer tabanca uygulamasını durdurmaya çağıran ortak bildirisine reaksiyon gösterdi. G7 ülkelerinin Kuzey Kore’nin hakimiyet hakları konusu ile ilgili laf söyleme yetkisine haiz olmadığını belirten Choe, “Kuzey Kore’nin müdafaa amacıyla askeri kabiliyetlerini güçlendirmek için şimdiye kadar attığı adımlar, Amerika ve müttefiklerinin pervasız ve provokatif askeri manevralarının yol açtığı istikrarsız emniyet ortamından gelen tehdidi caydırmak için egemenliğin adil bir halde kullanılmasıdır” dedi.

BİN YIL SÜRECEK

G7’nin NPT’ye (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması) dayanarak Kuzey Kore’nin nükleer silaha haiz olmayacağını dediğini ve ülkesini “nükleer silahlarını tamamiyle ve geri dönülmez bir halde imha etmeye” çağırdığını hatırlatan Choe, Kuzey Kore’nin kendini korumak için çaba sarfetmek için nükleer güce haiz olmaya zorunlu bırakıldığını savundu. Choe, “ABD ve Batı yüz ya da bin sene kabul etmese de Kuzey Kore’nin bir nükleer tabanca devleti olarak konumu inkar edilemez ve net bir reel olarak kalacaktır. Nükleer tecavüz hakkının ve kabiliyetinin Washington’a hususi bulunduğunu düşünmek çağdışıdır” ifadelerini kullandı. ABD’nin nükleer tehdidine karşı kısasa kısas bir tecavüz gücüne erişmek için kimseden izin almaya ihtiyaçlarının olmadığını vurgulayan Choe, “ABD ve Batı’nın, Kuzey Kore’nin nükleer tabanca sahibi bir devlet olarak konumu ile ilgili bir şey anlatmaya hakkı yoktur. Onlar ne derse desin bu vaziyet katiyen değişmeyecektir. Kuzey Kore’nin birinci derslik bir nükleer güç olarak konumu nihai ve vazgeçilmezdir” ifadelerini kullandı.

G7’Yİ HEDEF ALDI

G7’nin adil internasyonal toplumu temsil etmek yerine Amerika hegemonyasını sağlamaya hizmet ettiğini korumak için çaba sarfeden Choe, G7’nin ülkesinin egemenliğini ve temel çıkarlarını ihlal etmeye yönelik rastgele bir girişimde bulunması halinde, kuvvetli bir karşı reaksiyon vereceklerini anlatım etti. Choe, Kuzey Kore’nin NPT’nin 10. maddesinde belirtilen geri istifa prosedürlerine makul olarak 20 sene ilkin anlaşmadan çekildiğini vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*