“Yılan Bebeğe” Açılan “Soy Bağının Reddi” Davasında Karar

Gökdeniz T., toplum içinde ‘yılan bebek’ denilen Harlequin tipi iktiyozis hastalığıyla dünyaya geldi. Baba Musa T., Gökdeniz için soy bağının reddi davası açtı. 2.5 senenin sonrasında dava istinaf yolu aleni olmak suretiyle mahkeme tarafınca reddedildi. 

Doğumdan üç ay ilkin eşine boşanma davası açmış…

Eşme’de 25 Ocak 2021’de, Harlequin tipi iktiyozis hastalığıyla dünyaya gelen Gökdeniz bebeğin anası Ela Fidan (28) ile babası Musa T., doğumdan 3 ay ilkin boşanmak için Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Gökdeniz bebek doğduktan sonrasında ise baba Musa T., aynı mahkemede soy bağının reddi davası açtı.

Musa.T, bebeğin babasının kendisi olamayacağı iddiasıyla çocuğun soybağının nesebinin belirleme edilmesini istedi. Bunun üstüne anne Ela Fidan, daha ilkin Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde ‘Çift DNA’ davasını çözen avukat Zeynep Avcı’ya başvurdu.

Avukatlar Zeynep Avcı ve Ahmet Ocak, Ela Fidan’ın avukatlığını üstlenirken; 18 Nisan 2022’de, mahkemeye verdikleri dilekçede, DNA testi talebinde bulundu.

İzmir Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi, Gökdeniz bebek ile anne ve babasından alınan örnekler üstünde DNA incelemesi gerçekleştirdi.

Mahkemeye gönderilen 29 Haziran 2022 tarihindeki Adli Tıp Raporu kararına göre, Musa T.’nin yüzde 99 oranında bebeğin biyolojik babası olabileceği tespitine yer verildi. Ancak babanın avukatları, DNA testine itiraz etti.

Ayrıca Gökdeniz bebeğin anne ve babasının Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen boşanma davaları, 9 Haziran 2022’de karara bağlandı. Çift boşanırken, mahkeme 19 Ekim 2022 tarihinde Gökdeniz bebeğe annesinin babası olan büyükbabası Sait Fidan’ı kayyum olarak atadı.

Kayyum kararında, Gökdeniz bebeğin yasal temsilcileri içinde çıkar çatışması çıkmış olduğu için bebeği soybağı davasında temsil edecek kayyuma gereksinim olduğu belirtildi. Mahkeme, bebeğin büyükbabası Sait Fidan’ı kayyum olarak makul gördü. Musa T., bebeğe dedesinin kayyum olarak atanmasına itiraz etti.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi sonucu bozdu.

Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi ise bunun üstüne bu kez çocuğa kayyum olarak Uşak Barosu’ndan bir avukatı kayyum olarak atadı. Gökdeniz bebeğin soybağına dair davada karar, 14 Haziran’da çıktı. Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına annesin avukatları Ahmet Ocak, Zeynep Avcı ve Ali Arık katıldı. Hakim, Musa T.’nin çocuğun babası olmadığı yönünde açmış olduğu davanın reddine karar verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*