Yeni Kabine’de Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Kabine’yi açıkladı. Kabine’nin tamamına yakını yeni adlardan oluşurken, değişen koltuklardan birisi de Milli Eğitim Bakanlığı oldu.

YUSUF TEKİN, YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI OLARAK ATANDI

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, Mahmut Özer’in yerine Milli Eğitim Bakanı olarak atandı. Tekin, 2018 yılından bu yana rektör olarak vazife yapıyordu.

2021’DEN BU YANA MAHMUT ÖZER BAKANDI

Öte taraftan Mahmut Özer, Ziya Selçuk’un yerine Milli Eğitim Bakanı olarak atanmıştı. Özer, 2021’den bu yana bakanlık koltuğunda oturuyordu.

YUSUF TEKİN KİMDİR?

İlköğrenimi ve orta öğrenimi Rize’de tamamlamış, 1989-1994 yılları aralığında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirmiştir. Siyaset ve toplumsal bilimler alanında lisansüstü ve hekime eğitimini tamamlamış, Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde tedris üyesi olmuştur. 2011 senesinde Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atanmış[1], Tekin, 28 Mayıs 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı olarak atanmış, 25 Temmuz 2018 tarihinde bu görevinden ayrılmış, 17 Ağustos 2018 tarihinde profesör olmuş, 15 Eylül 2018 tarihinde ise Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörü olarak atanmıştır.[2] 3 Haziran 2023 tarihinde Milli Eğitim Bakanı görevine getirilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*