Yemek Pişirirken Fırını Önceden Isıtmak Gerçekten Önemli Bir Adım mı?

Yemek yapmak çoğu insan için terapi gibidir. En sevdiğiniz şarkıları açıp kek çırpmak muazzamdır. Fakat tam o anda fırını daha önceden ısıtmayı unuttuğunuzu ayrım ederseniz ne yaparsınız? İçeriğimizde sizler için yiyecek yaparken fırını daha önceden ısıtmanın harbiden mühim bir adım olup olmadığını inceledik. ?

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/posts/do-…

Diyelim ki bir şeyler pişirmek için mutfağa girdiniz…

Kekinizi, böreğinizi, her ne yapıyorsanız hazırladınız ve o an ayrım ettiniz ki fırını daha önceden ısıtmayı unutmuşsunuz!

Peki, bu durumda ne yapacaksınız? Önceden ısıtmadığınız fırına her ne hazırladıysanız onu koyar mısınız yoksa ısınmasını bekler misiniz?

Bunun yanıtı ne pişirmek istediğinize bağlı.

Önceden ısıtılmış bir fırın ekmek gibi maya, kekler ya da kurabiyeler gibi kabartma tozu ya da sufle gibi yumurta içeren her şey için olabildiğince önemli.

Kısacası yemeğinizin kabarması gerekiyorsa fırını daha önceden ısıtma adımını atlamamalısınız.

The Guardian gazetesinde bahsi geçen konuyla alakalı Şef Rosie Sykes “Ekmek ve kek gibi birtakım yemekler, olabildiğince ivedi kemikleşmek için ani bir sıcaklık patlaması gerektirir.” açıklamalarında bulundu.

“Pişireceğiniz şeyi soğuk bir fırına atarsanız, hava kabarcıklarının optimum hızda genişlemesini elde eden titiz kimyasal reaksiyonu sabote etme riskini alırsınız.”

‘Sonuç, çökmüş bir sufle ya da kuru, ufalanan bir somun ekmek olabilir.’

Kabarmasını istediğiniz tatlılarla birlikte dışının çıtır olmasını, kavrulmasını istediğiniz tavuk ya da et gibi öteki her şey de fırınınızı daha önceden ısıtmanıza işinize yarayacaktır.

Bu şekilde yiyeceklerin kahverengileşmesine yol açan kimyasal süreç derhal başlayabilir. Aksi takdirde, ne yapıyorsanız yapın, dışı çıtır çıtır olana kadar içi çok pişmiş olabilir.

Bon Appétit’e göre güveç gibi sulu yemekler ya da kimyasal reaksiyonlara çok daha azca bağımlı olan buğulama gibi yavaş pişirilen tarifler için ön ısıtma lüzumlu değil.

Yani aslında uyguladığınız tarifte fırını daha önceden ısıtmanız gerektiği yazıyorsa o talimata uyun. Bu, uyguladığınız tarifin lezzetini olabildiğince arttıracaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*