Yaşlılara robot Garmi bakacak

İnsansı robot Garmi, hastalara teşhis koymaktan onların bakım ve tedavilerini sağlamaya bir takım kabiliyete sahip. Garmi, yaşlı bakım ve hemşirelik hizmetleri ile robotik ve program alanlarını birleştiren “geriatronics” isimli yeni bir sektörün ürünü. Münih Teknik Üniversitesi’nden, aralarında 78 yaşındaki emekli hekim Guenter Steinebach’ın da olduğu bir düzine bilim insanı Garmi’nin geliştirilmesinde rol aldı.

Ülkede bakıma muhtaç sayısı hızla artarken 2050 yılına kadar 670 bin bakıcı pozisyonunun aleni kalması bekleniyor. Bu şartlar altında araştırmacılar, hemşireler, bakıcılar ve doktorlar tarafınca yürütülen birtakım görevleri üstlenebilecek robotlar tasarlamaya çalışıyor.

Doktorlar, günün birinde robotların uzaktan koyduğu teşhisleri değerlendirebilmeyi umuyor. Garmi gibi makineler evde ya da bakımevinde yiyecek servisi yaparak, bir şişe su açarak, düşme halinde yardım çağırarak ya da aile ya da arkadaşlarla görüntülü arama düzenleyerek yaşlıların yaşamını kolaylaştırabilir.

2030’LARDA YAYGINLAŞACAK

Garmi şu an laboratuvar ortamında stetoskopla kalp atışlarını dinlemek gibi işler yapabiliyor. Araştırmacılar, 2030’lardan itibaren bu teknolojinin ticari olarak kullanmak mümkün bulunmasına çalışıyor.

HASTALAR KABUL EDECEK Mİ

Garmi’nin önündeki en büyük güçlük teknolojik, tıbbi ya da finansal değil. Araştırmacıları kaygılandıran şey hastaların robotu kabul edip etmeyeceği. Garmi’yi yaratan ekip, “Robotlara güvenilmeli, bugün bir akıllı telefon kullandığımız gibi onu kullanabilmeleri gerekiyor” diyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*