Wagner grubu nedir? Wagner grubu kaç kişi, ne zaman kuruldu? Wagner ordusunu kim kurdu?

Rus paralı asker grubu Wagner‘in şefi Yevgeniy Prigojin‘in Rus ordusunu “Wagner güçlerini yok etmekle suçlamasıyla” ülkede kriz ortamı yaşandı. Krizin sonrasında ilk kez konuşan Rus önder Putin ise “Bugün hainlerle karşı karşıyayız. Wagner içerisindeki hainler silahlı başkaldırı başlattı.” ifadelerini kullanmıştı. Dün gece saatlerinde Wagner, denetim etmiş olduğu bölgelerden ayrılmaya başladı ve Kremlin’den meydana getirilen açıklamada Prigojin’e yönelik oluşturulan ceza davasının kapanacağı, Prigojin’in Belarus’a gideceği bildirildi. Peki, Wagner nedir, kimdir? Wagner grubu kaç kişi, ne zaman,kim tarafınca kuruldu? İşte, Wagner ile ilgili merak edilenler…

WAGNER GRUBU NEDİR, KİMDİR?

PMC Wagner şeklinde de malum Wagner Grubu, bir Rus paramiliter grubudur. Çeşitli şekillerde hususi bir askerî şirket, bir paralı asker ağı ya da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in fiilî bir hususi ordusu olarak tanımlanıyor. Grup, hususi askerî müteahhitlerin resmî olarak yasak olduğu Rusya’da yasaların ötesinde etkinlik göstermektedir. Wagner Grubu’nun kendisi ideolojik olarak yönlendirilmese de, Wagner’in muhtelif öğeleri aşırı sağcı yanlıları ile ilişkilendirilmiştir.

Grup, 2014’ten 2015’e kadar kendi kendini duyuru eden Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin ayrılıkçı güçlerine yardım etmiş olduğu Ukrayna’daki Donbas’taki savaş esnasında dünya genelinde üne kavuştu. Suriye, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’deki savaşlar, genelde Rus hükûmetiyle ittifak hâlindeki güçlerin yanısıra savaşıyor. 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde mühim bir rol oynadı.

WAGNER GRUBU KAÇ KİŞİ, NE ZAMAN KURULDU?

Wagner Grubu’nun, 2010’ların başlangıcında eski GRU Spetsnazı Yarbayı Dmitri Utkin tarafınca kurulduğu düşünülmektedir. 2016 başlarında 1.000 kadar çalışanı olup Aralık 2017 zamanı itibarıyla 6.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*