Vikipedi Üzerinden Oynanan Ücretsiz Oyun

Büyük bütçeli ve AAA kalitedeki oyunların yanısıra kolay bir mekaniğe dayalı olan oyunlarla da eğlenceli vakitler geçirebildiğini seneler içinde birçok örnekle gördük. Bu türden, basit mekaniklere dayalı olan birden fazla oyun bulunuyor.

Temelinde oyun amacının olmadığı yerlerde bile belli başlı meydan okumalarla eğlenceli vakitler geçirilebiliyor. Şimdi bunlardan birine örneğin Vikipedi’deki oyuna göz atacağız. Söz mevzusu oyun vasıtası ile sitede dolaşırken hem bilgilenebilir hem de eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Nedir bu Vikipedi oyunu?

En kolay hâliyle Vikipedi oyununun amacı, herhangi oluşturulan bir sayfadan gene herhangi oluşturulan öteki bir sayfaya en hızlıca ya da en azca tık sayısıyla ulaşmak.

Arama kutusunu ve dış linkleri kullanmanın yasak olduğu bu oyunda tek aracınız site içindeki bağlantılar oluyor. Bunun haricinde bir bağlantıya tıkladıktan sonrasında geri dönmenin yasak olması ya da süre sınırının koyulması gibi durumlar size kalıyor.

İsterseniz yanınızdaki öteki birisi başlangıç ya da bitiş noktalarını seçebilir. Bunu sizin için yapan bir siteye de sonda yer verdik.

Peki iyi mi oynanır bu oyun?

  • Vikipedi’ye girip yan menüden Rastgele madde seçeneğine tıklayın ve başlangıç noktanızı edinin
  • Rastgele maddeye yeniden tıklayın ve hedef noktanızı edinin
  • Başlangıç maddesindeki site içi linkleri kullanarak minimum tık sayısıyla ya da minimum müddette hedef maddeye ulaşmaya çalışın

Birlikte deneyelim: Vikipedi’den herhangi içerik açtığımda bana altta görebileceğiniz 1813 sayfasını verdi.

Daha sonrasında yeniden tıkladığımda ise Burhanköy, Hınıs içinde ne olduğu açıldı.

Oldukça uzak gözüken bu iki mevzuyu iyi mi birleştirdim?

Başta aradaki irtibat imkânsız gibi göründü ama Osmanlı Devleti linkini görür görmez buradan ilerleyebileceğimi düşündüm. Tam olarak Burhanköy’e uzanan yol haritam ise şöyle oldu:

“1813 – Osmanlı Devleti – Türkiye – Erzurum – Hınıs – Burhanköy”

Kendinize güveniyorsanız öteki insanlara karşı yarışabileceğiniz bir site de var

The Wiki Game adlı siteye girdiğinizde size, bir makaleden diğerine ulaşmanızı gerektiren oyun anında gösteriliyor.

Play Now (Şimdi Oyna) tuşunun altındaki süre ise tur bitimine ne kadar kaldığını gösteriyor. Oyna tuşuna bastığınızda öteki insanlardan ilkin ya da daha az tık sayısıyla makaleye ulaşmaya çalışıyorsunuz. Süre sonunda ise bir puan elde ediyorsunuz.

Siteye kaydolmadığınız sürece puanların kayıt dibine alınmadığını da belirtelim. Son şeklinde de oyun İngilizce.

Vikipedi oyunu kulağa başta pek cazibeli gelmese de bir noktadan sonrasında içerisinden çıkmak vazgeçtiğiniz bir şeye dönüşebiliyor. Siz oyun ile ilgili ne düşündünüz? Oynamak istediniz mi? Yorumlarınızı bekliyoruz!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*