Un, ekmek ve makarnaya zam yolda

Buğday alım fiyatlarının açıklanması sonrası un fiyatlarında yaşanmış olan artış, ekmek ve makarna fiyatlarına da yeni zamlar getirecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 TL fiyat açıklamış, çiftçiye ton başına 1000 TL de yardımcı verileceğini söylemişti.

Sözcü’nün haberine göre, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Fırıncılar Odası yetkilileri, bu büyüme sonrası unun çuvalına bir günde 100 TL birden zam geldiğini ve 490 TL’den satılan 50 kiloluk unun 595 TL’ye çıktığını söylerken; bunun ilerleyen günlerde marketteki unun fiyatına da yansıyacağı belirtiliyor.

İTO ve Esnaf Odası’na bağlı fırıncılar ise İstanbul’da satılan ekmeğe yüzde 33-40 aralığında bir zam gelmesi için çalışmalara başladı.

Şu an ekmeğe resmi bir zam isteği yok fakat en geç temmuz ayının ortalarında alakalı meclislere ve esnaf odasına yeni zam talebini sunacak olan fırıncılar, 200 gram ekmeğin 5 TL’den 7 TL’ye, 240 gram ekmeğin ise 6 TL’den 8 TL’ye çıkmasını isteyecek.

DOLARDAKİ REKOR SONRASI NAKLİYE GİDERLERİ ARTTI

Fırıncılar, buğday tutarları açıklandıktan sonraki bigün içerisinde unun çuvalına gelen 100 liralık zammın yanı sıra Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) verdiği sübvansiyonlu una da haziran ayı itibarıyla erişemediklerini söylüyor.

Ancak ekmek zammı talebinde sadece un fiyatlarındaki artış değil, dolar kurundaki artışa bağlı olarak artan nakliye giderleri ve temmuzda ara zam gelmesi beklenen asgari ücret sebebiyle işçilik giderlerindeki artış etkili olacak.

MAKARNAYA DA YÜZDE 15 ZAM YOLDA

Makarna sanayicilerinin verdiği bilgiye göre ise, buğday alım fiyatlarındaki artış sanayicinin giderlerinde yüzde 15’lik bir artış yarattı.

Ülke genelinde yaygın bir makarna firmasının genel müdürü, buna dolara bağlı olarak enerji, nakliye ve paketleme giderlerindeki artışla beraber asgari ücret zammının da ekleneceğini açıkladı ve sanayicinin maliyetlerindeki bu artışın 1-2 ay içerisinde makarna fiyatlarını yüzde 15 oranında artıracağını ifade etti ve bu zammın peyderpey yansıtılacağını dile getirdi.

Böylece, ülke genelinde 12 TL’den başlayan bir paket makarna fiyatı 13,8 TL’ye çıkmış olacak.

‘MALİYETİN ALTINDA KALDI, GIDA ENFLASYONUNU TETİKLEYECEK’

Öte yandan, açıklanan buğday alım tutarları sanayicinin giderlerinde artış yaratsa da tarlada binbir güçlükle buğday üretimi yapan çiftçiyi memnun etmediği, açıklanan fiyatın maliyetin altında kaldığı, bunun da önümüzdeki sene üretimi düşürerek besin enflasyonunu çoğaltması bekleniyor.

Konu hakkında malumat veren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Doların 20 TL’den 23’e çıktığı, bir ihtimal ilerleyen haftalarda 25’lerde sabitleneceği bir ortamda, buğdaya verilen fiyat aynı gün geri alınmış oldu” dedi.

“Eğer bugün TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon yüzde 39,5, girdi fiyat endeksi yüzde 49,7 ve Tarım ÜFE de yüzde 71 ise, buğdaya meydana getirilen zam yüzde 24’te kaldı. Bu kabul edilebilir bir artış değil. Çiftçinin buğday ekiminden uzaklaşmasına yol açar. En kısa sürede yukarıya doğru revize edilmesini istek ediyoruz” dedi.

“Buğday alım fiyatının seçim sonrasına bırakılmasının nedeni, bu düşük fiyatların seçim öncesi üreticiden gizlenmesi” diyen Suiçmez, şu şekilde devam etti:

“Geçen sene açıklanan buğday alım fiyatı nispeten daha iyiydi. Bu yılki üretimin de arttığı belirtiliyor. TÜİK’in birinci tahminine göre, 20,5 milyon ton olacak buğday üretimi. Ancak bu sene açıklanan buğday alım tutarları sonrası ziraatçi önümüzdeki sene buğdaydan diğer ürünlere kayacaktır. Bu da yurt içerisindeki tüketime yetmeyen 20 milyon tonlara bile sevinmemiz gibi yanlış ortamlara zemin hazırlıyor.

Bu vaziyet kısır döngüye dönüştü ve istek eder istemez ucu besin fiyatlarına dayanıyor.

Yani Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) her ne kadar sanayiciye verdiği buğdayı baskılasa bile ekmek zammı istek eder istemez gündemde. Buğdayın fiyatı, maya, işçilik, elektrik ve doğalgaz gibi bütün girdiler bunda etkili. Gelecek sene çiftçinin buğday ekiminden vazgeçmesi de tekrar buğdayda yetersizlik yaşanması, gene yüksek besin tutarları ve yüksek ekmek tutarları demek.”

patronlardunyasi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*