Ukrayna, Rusya’nın yalanlamasının ardından Bahmut’ta kazanım elde ettiğini iddia ediyor

Ukrayna, Rusya’nın Bahmut’ta aylardır devam eden ilerleyişinin sonrasında cephede kazanım elde ettiğini söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Hanna Malyar, Ukrayna birliklerinin bir haftada iki kilometre ilerleme kaydettiklerini ileri sürdü.

Bu iddialar Bahmut’ta inanılmaz bir değişikliğe işaret ediyor, fakat Ukrayna’nın merakla beklenen karşı saldırısına dair hemen hemen bir belirleme yok.

Rusya, Ukrayna’nın iddialarını yalan bulunduğunu beyan etti fakat birliklerinin bir bölgede tekrar toplandığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, güneydeki Rus birliklerinin, “Berkhivka rezervuarının elverişli koşullarını” dikkate alan, Maloilinivka bölgesinde daha iyi bir müdafaa pozisyonu aldığını öne sürdü.

Berkhivka, Bahmut’un kuzeybatısında.

Ancak Rusya’nın Wagner paralı asker grubunun başkanı Yevgeny Prigozhin, Savunma Bakanlığı’nın dile getirdiği şeyin “maalesef” tekrar toplanma değil, “kaçış” bulunduğunu söyledi.

Bahmut, aylardır devam eden çatışmalarda simgesel bir ehemmiyet kazandı, fakat çoğu uzman kentin taktiksel kıymetini sorguluyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Malyar, Telegram’da yapmış olduğu bir paylaşımda Bahmut’un Rusya için “neredeyse kutsal” öneme haiz bir hedef haline geldiğini söyledi.

Malyar, Kremlin’i bir taraftan düzmece zafer iddia ederken öteki taraftan tabanca ve mühimmat sıkıntısı olduğu konusu ile ilgili yalanlar yaymakla suçladı.

“Gerçek durumu” anlattığını söyleyen Malyar, Ukrayna’nın rastgele bir pozisyon kaybetmeden iki kilometre kazandığını ve Rusya’nın mühim asker kayıpları yaşadığını iddia etti.

ABD merkezli Savaş Araştırmaları Enstitüsü de Ukrayna kuvvetlerinin Bahmut’ta büyük ihtimalle iki kilometrelik kazanımlar elde ettiğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*