Ücretsiz doğal gazda detaylar belli oldu! Bir ay fatura ödenmeyecek

Konutlardaki 20 milyona yakın doğalgaz abonesi için müjdenin kamuoyuna duyurulduğu 20 Nisan sonra gelen ilk faturalarında meblağ “0” olacak. Vatandaşın bu tarihten sonra gelecek ilk faturasına ücret yansıtılmayacak. Önümüzdeki sene nisan ayına kadar ise vatandaşa 12 ay süresince 25 metreküp doğalgaz bedava verilecek.

1.821 TL’LİK İNDİRİM!

Konutlarda doğalgazın metreküpünün Türkiye averajının (dağıtım bedeli ve vergiler dahil) 6.07 TL olduğu hesaba katıldığında bir sene süresince konutlardaki ısınma ve sıcak su ihtiyacına muadil gelen 25 metreküpün bedava olması ile faturalardan aylık 151.75 TL alınmayacak. 12 ay üstünden bir hesaplama yapıldığında ise yalnızca ilk müjdeden vatandaşın cebinde bir yılda toplam bin 821 TL kalacak.

İLK FATURADAN ÜCRET ALINMAYACAK!

Yeni faturalar 25 metreküp doğalgaz bedeli düşürülerek hesaplanacak, vatandaşa bunun üstüne çıkan meblağ satmaca olarak yansıtılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir öteki müjdesi olan vatandaşlardan bir ay satmaca alınmayacağı… 20 Nisan tarihinden sonra konutlara doğranan ilk faturadan ücret alınmayacak.

DEVİR YAPILAMAYACAK

Aylık 25 metreküplük bedava doğalgazın kullanılmayan bölümü sonraki aya devretmeyecek. Yani yurttaş Mayıs’ta 18 metreküp tüketirse kalan 7 metreküp sonraki aya devretmeyecek.

SİTELERDE İLK AY FATURA DÜZENLENMEYECEK

Sitelerde uygulanan merkezi ısıtma ücretlerinden de aynı şekilde ilk ay satmaca düzenlenmeyecek. Bu sebeple 20 Nisan tarihinden sonra kesilecek faturalar noktasında site sakinlerinin de ısıtma için rastgele bir karşılık ödememesi sağlanacak. Sonraki aylarda da hane başı 25 metreküp siteler için de düşürülerek faturalarının düşük oluşturulması sağlanacak.

KARTLI SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Ankara başta olmak suretiyle birtakım illerde ön ödemeli olarak malum kartlı doğalgaz sayacı kullanan vatandaşlar da müjdelerden faydalanacak. Vatandaşlar kartlarına yükleme hazırlamaya gittiklerinde 20 nisan öncesi ile sonrasına muadil gelecek şekilde son bir aylık satmaca bedelleri hesaplanarak sonradan mahsuplaşılması sağlanacak. Bu kullanıcılara aynı şekilde 25 metreküpte bedava olarak kartlarına tanımlanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*