UBS, Credit Suisse’i satın aldı

 İsviçre’deki karar vericiler, UBS ve Credit Suisse arasında devam eden yoğun görüşmeler netice verdi ve dün akşam saatlerinde İsviçre hükümetinin yapmış olduğu açıklamaya göre, UBS’in krizi sona erdirmek adına Credit Suisse’i 3.24 milyar ödeme yaparak satın alacağı kaydedildi. İsviçre Maliye Bakanı, “küresel piyasada onarılmaz sonuçlar oluşturabileceğinden korktuklarını iflası önlediklerini” belirtirken İsviçre ’nın da antak kalma kapsamında UBS’e 100 milyar dolarlık likidite sağlaması bekleniyor.

Cuma günü kapanışta Credit Suisse’in değerinin 8 milyar dolar olduğu göz önünde bulundurulduğunda, anlaşmanın bankanın reel değerinin olabildiğince altında gerçekleşmesi dikkat çekti.

FT’de yer edinen haberde, İsviçre Merkez Bankası ve İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu’nun (FINMA) düzenleyici bir anlaşmaya varmak adına çalışmış oldukları ve Credit Suisse’e olan emniyet kaybını önlemek için bu birleşimin tek seçenek olarak görüldüğü kaydedilmişti. UBS’in toplamda 1.1 trilyon dolar, Credit Suisse’in ise 575 milyar dolar varlığa haiz olduğu anlatım edilmişti. 

FARKLILIKLAR BELİRGİNLEŞECEK

Birleşmeyle, küresel sistem içerisinde Avrupa’daki en mühim finans kuruluşlarından birinin oluşturulacağı belirtilirken; mevzubahis gelişmenin, Amerikan yatırım firması BlackRock’ın toplumsal medyada Credit Suisse’i satın almakla ilgilenmediğini paylaşmasının sonrasında geldiğine dikkat çekiliyor. UBS tarafınca gelen bilgilere göre, bankanın, Credit Suisse’in son yıllarda skandallara mevzu olması sebebiyle devralınması mevzusu ile ilgili endişeleri olduğu belirtilmişti. Daha ilkin meydana getirilen açıklamalarda ihtimaller içerisinde bir devir sürecinin iki bankanın farklılıklarını da keskinleştireceği söylenmişti.

Geçtiğimiz 3 yılda UBS hisseleri aşağı yukarı yüzde 120’lik hasılat sağlarken; Credit Suisse hisseleri ise aşağı yukarı yüzde 70 oranında düştü. UBS, 2022 senesinde 7.6 milyar dolar kâr elde ederken; Credit Suise ise 7.9 milyar dolar zarar ederek 10 senenin bütün hasılatlarını silmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*