Türkiye’den Meksika’ya gönderilen yavru köpeğe ‘Arkadaş’ ismi verildi

Türkiye’de 6 Şubat depremlerinin sonrasında arama-kurtarma çalışmalarına yardım etmek için Meksika’dan gelen ve çalışmalar esnasında yaşamını yitiren Proteo’nun anısına Meksika’ya gönderilen yavru kurt köpeğine ‘Arkadaş’ adı verildi. Geçtiğimiz günlerde Meksika’ya varan yavru köpek için bir merasim düzenlendi.

Türk büyükelçilik yetkililerinin de bulunduğu törende, Meksikalı yetkililer yavru köpeğe ‘Arkadaş’ adını verdi. Meksika Savunma Bakanlığı da Twitter hesabından bir paylaşım yaparak, Arkadaş’ı kamuoyuna tanıttı.

Ne olmuştu?

Türkiye’nin Maraş depremlerinin sonrasında yapmış olduğu internasyonal yardım çağrısına cevap olarak Meksika’dan gelen arama-kurtarma kadrosunun bir parçası olan Proteo, Adıyaman’da iki kişinin sağ kurtarılmasında mühim rol oynamıştı.

Meksika Savunma Bakanlığı, depremden altı gün sonra, 12 Şubat’ta toplumsal medya hesabından bir paylaşım yaparak, “Yol arkadaşımız Proteo’yu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Türkiye’deki kardeşlerimizin aranması ve kurtarılmasında Meksika kadrosunun bir üyesi olarak görevini yerine getirdin. Kahramanca çalışman için teşekkür ederiz” demişti. Proteo’nun ölümün sonrasında Meksika’da resmi bir cenaze töreni de düzenlenmişti. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*