Trump’ın avukatı, malikanesinden “gizli belgeler” çıkmasıyla ilgili ifade vermeye çağrıldı

 ABD’de Eski Başkan Donald Trump‘ın malikanesinden çıkan “gizli belgeler” hadisesiyle alakalı avukatının anlatım vermeye çağrıldığı bildirildi.

Amerikan medyasında bulunan haberlere göre, federal bir yargıç, Trump’ın Mar-a-Lago malikanesinden ele geçirilen devlete ait “gizli belgelerle” alakalı avukatı Evan Corcoran‘ı büyük jüri önünde anlatım vermeye çağırdı.

Avukatların, müvekkillerinin “suç işleme niyetinde bulunduğunu bildikleri” durumlara binaen, avukat-müvekkil gizliliği ilkesinin uygulanmaması kapsamında Corcoran’ın çağrıldığı belirtiliyor.

Trump hakkındaki yürütülen “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarına, hususi yetkili uzman olarak atanan eski başsavcı Jack Smith başkanlık ediyor.

Trump’ın Florida’daki evi, 8 Ağustos 2022 sabahında “gizli belgeler” soruşturması için FBI ajanları tarafınca basılarak aranmıştı.

Trump, ile alakalı süren soruşturmaları “siyasi” olarak nitelerken, bilhassa Mar-a-Lago’dan alınan belgelerin “bağımsız bir yargıcı ya da hususi bir hakim” tarafınca incelenmesi talebinde bulunmuştu.

Hakkında yürütülen soruşturmalar devam ederken Trump, 15 Kasım gecesi, Mar-a-Lago malikanesinde 2024 başkanlık seçimleri için yeniden aday bulunduğunu duyuru etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*