Trump, Manhattan Büyük Jürisi tarafından suçlandı

ABD’de Manhattan Büyük Jürisi, eski Amerika Başkanı Donald Trump ile alakalı beklenen kararını açıkladı. Jüri, meydana getirilen oylamanın sonrasında Trump’ın film yıldızı Stormy Daniels’a 130 bin dolarlık “sus payı” ödemesiyle alakalı suçlamaların araştırılmasına ve Trump ile alakalı dava açılmasına karar verdi. Trump böylelikle Amerika tarihinde ile alakalı ceza davası oluşturulan ilk eski başkan oldu. Amerika medyası, eski başkan Trump’ın önümüzdeki Salı günü hakim karşına çıkmasının, mahkemeye Yargıç Juan Merchan’ın başkanlık etmesinin beklendiğini aktardı.
İddianame gizli saklı tutulduğu için suçlamaların niteliği bilinmiyor.

“SIYASI ZULÜM VE SEÇİM MÜDAHALESİI”

Eski Amerika Başkanı Trump, Manhattan Büyük Jürisi’nin kendisini suçlamasının sonrasında yazılı izahat yayımladı. Trump, “Bu, tarihte en üst düzeydeki siyasal zulüm ve seçim müdahalesidir” ifadelerini kullanarak köktencilik sol demokratların, “Amerika’yı Yeniden Harika Yap” hareketini yok etmek için cadı avına çıktığını vurguladı. Hakkındaki Rusya soruşturması ve Mar-a-Lago baskınını hatırlatan Trump, “Demokratlar ‘Trump’ı ele geçirme’ saplantılarıyla yalan söylediler, hile ve hırsızlık yaptılar, fakat şimdi düşünülemez olanı yaptılar” dedi.

Tamamen masum ve hakkındaki suçlamanın seçim müdahalesi bulunduğunu belirten Trump, “Tarihimizde daha ilkin asla bu şekilde bir şey yaşanmadı” ifadelerine yer verdi. Trump, “George Soros tarafınca özenle seçilen ve finanse edilen Manhattan Savcısı Alvin Bragg tam bir rezalet. New York’u ele geçiren aynısı görülmemiş kabahat dalgasını durdurmak yerine, odaklanması ihtiyaç duyulan cinayetleri, hırsızlıkları ve saldırıları göz ardı ederek Joe Biden’ın pis işlerini yapıyor. Bragg zamanını bu şekilde geçiriyor. Bu cadı avının Joe Biden’a büyük oranda geri tepeceğine inanıyorum. Amerikan halkı, köktencilik sol demokratların burada ne yapmak istediğini oldukça iyi anlıyor. Birlik içerisinde ve kuvvetli bir halde ilkin Alvin Bragg’ı, sonra Joe Biden’ı yeneceğiz ve bu sahtekar demokratların hepsinin birer birer görevlerine son vereceğiz, Amerika’yı tekrar mükemmel yapacağız” ifadelerini kullandı.

“SUS PAYI” SORUŞTURMASI

Eski Amerika Başkanı Donald Trump ile cinsel ilişki yaşamış olduğu iddia edilen film yıldızı Stormy Daniels, ilişki mevzusu ile alakalı sessiz kalması için 2016 senesinde 130 bin dolar ödeme karşılığında bir anlaşmaya imza attığını anlatım etmişti. Daniels, anlaşmanın Trump tarafınca imzalanmadığı gerekçesiyle geçersiz bulunduğunu savunmuştu. Trump ise Daniels’ın iddialarını yalanlamıştı. Ancak Trump’a 2016’daki seçim kampanyasından ilkin avukatlık yapan Michael Cohen, film oyuncusu Daniels’a Trump adına kendi hesabından 130 bin dolar ödeme yaptığını doğrulamıştı. Cohen, daha sonra kendisine Trump’ın şirketleri tarafınca ikramiyelerle beraber aşağı yukarı 420 bin dolar geri ödeme yapıldığını iddia etmişti. Cohen, Trump’ın seçim kampanyasına yönelik yürütülen soruşturmada “vergi kaçırma” ve “Kongre’ye yalan söyleme” suçlamalarıyla gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemede kampanya finansmanı ihlalleri de dahil olmak suretiyle 9 federal suçlamayı kabul etmiş, Aralık 2018’de 3 sene hapis cezasına çarptırılmıştı. Federal savcılar, mevzubahis dönemde Trump’a yönelik ise rastgele bir incelemede bulunmazken, Manhattan Savcılığı “sus payı” ödemesi olarak vasıflandırılan soruşturmayı başlatmıştı.

Öte taraftan Trump, geçtiğimiz haftalarda yapmış olduğu bir açıklamada, Manhattan Bölge Savcısı’nın kendisini “sus payı” ödemesinin seçim kampanyası kaynaklarından usulsüz şekilde yapıldığı gerekçesiyle başlatılan soruşturmaya alakalı tutuklayacağını söylemiş, destekçilerine protesto çağrısında bulunmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*