TİP İstanbul Milletvekili Adayı Ahmet Şık’ın, Selahattin Demirtaş ve HDP hakkında söylemleri ittifakı karıştırdı! Hemen özür diledi

Türkiye İşçi Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Ahmet Şık’ın sokakta bir vatandaşla girmiş olduğu diyalog münakaşa yarattı. Şık, TİP’in de üyesi olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın çatı partisi olan ve hakkındaki kapatma davası sebebiyle Yeşil Sol Parti olarak seçime giren HDP’ye yönelik dikkat çeken ifadeler kullandı.

“SELAHATTİN BUGÜN CANIMIZA OKUMUŞ”

Görüntülerde bir vatandaşla söyleşi eden Şık, “Selahattin bugün canımıza okumuş güya aynı ittifaktayız. Selahattin’i menfaat HDP’den ortada HDP kalmaz” ifadelerini kullandı. Hasip Kaplan’ın “HDP’nin başına bir Türk geçmesin.” ifadelerini hatırlatan vatandaşa ise Şık, “Ben de bundan rahatsızım zaten. Yeterince Türk faşist var, bir de Kürt faşistlerle uğraşamam.” cevabını veriyor.

“İÇTENLİKLE ÖZÜR DİLİYORUM”

Videonun toplumsal medyada gündem olmasının sonrasında Şık eleştirilerin odağında yer aldı. Twitter hesabından bir izahat yapan Ahmet Şık, “Konuyu, olayı, olaydaki kişileri ve bağlamını açıklamaya çalışmadan, fikrimi, kastımı ve duygumu yansıtmayan bu laflar sebebiyle kırdığım bütün HDP’li dostlarımdan ve Kürt halkından, TİP’li yoldaşlarımdan içtenlikle özür diliyorum. Öncelikle 14 Mayıs’a dek ve sonrasındaki ortak savaşım geleceğimiz süresince da yegane çabam, sulh ve kardeşlik arzumuza zarar vermemek, ittifakımızda cisimleşen umutlara gölge düşürmemek olacak.” dedi.

“KASTINI AŞAN İFADELER İÇERİYOR”

TİP’ten meydana getirilen açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: “Ahmet Şık’ın bugün kamuoyuna yansıyan lafları partimizin görüşlerini yansıtmadığı gibi vekilimizin bugüne kadar koruduğu savaşım kimliği açısından da talihsiz ve kastını aşan ifadeler içermektedir. Bu sebeple, başta HDP’li dostlarımız olmak suretiyle ittifak güçlerimizden, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve bütün vatandaşlarımızdan özür diliyoruz”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*