Terör örgütü PKK geçtiğimiz yıl 1200’den fazla çocuğu silahlı kadrosuna aldı

AA

Türkiye’de yok olma noktasına gelen ve çözülme sürecine girmiş olduğu belirtilen terör örgütü PKK’nın Suriye’deki varlığına dair Birleşmiş Milletler (BM) yeni bir rapor yayınladı.

2022 yılına dair hazırlanan ‘Silahlı Çatışmalarda Çocuklar’ raporunda PKK ile Suriye uzantısı SDG ve YPG’nin 2022’de 1200’den fazla evladı asker olarak kullandığı belirtildi.

Suriye’de 2 bin 407 çocuğa karşı ağır ihlal belirleme edilmiş olduğu aktarılan raporda burada 1696 çocuğun terör örgütü YPG/PKK ve öteki silahlı gruplar tarafınca asker olarak ya da değişik amaçlar için kullanıldığı anlatım edildi.

PKK’nın Suriye kolu SDG’nin 637 çocuğu, YPG/PKK ve SDG’ye bağlı yapılanmaların 633 evladı silahlı ekibine almış olduğu kaydedildi.

Guterres: Çocukları özgür bırakmaya çağrı ediyorum

Raporda görüşlerine yer verilen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Çocukların HPG/PKK tarafınca asker olarak kullanılmasından oldukça endişeliyim. Onları, evlatları asker olarak ve değişik amaçlar için kullanmayı sonlandırmaya ve saflarındaki bütün evlatları özgür bırakmaya çağrı ediyorum” ifadesini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*