Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak zam için yeni tahmin

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, temmuz ayında asgari ücretin net 11 bin TL’ye yükseltibileceği tahmininde bulundu.

Kurtuluş, amme işçisine verilen yüzde 45’lik zam oranını referans alarak öngörüde bulunurken, enflasyondaki yükseliş ya da döviz kurlarında yaşanabilecek bir sıçrama halinde asgari ücretin 12 bin 500 TL’ye kadar çıkartılabileceğini belirtti.

Milliyet’e değerlendirmelerde bulunan Kurtuluş, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye yükseltileceğini açıklamasına dair ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“En düşük memur tutarının 22 bin TL’ye yükselmesi öteki çalışanlar içinde aynı miktarda zam mevzubahis olmayacağı için bu da yüksek ücret ile düşük ücret alan arasındaki makası daraltacaktır.

11 bin 848 TL alan en düşük memurun maaşı yüzde 85’ten fazla artışla 22 bin TL’ye yükseltilecek. 15 bin TL alan bir memur yüzde 45 zam alsa 21 bin 750 TL maaş alacak. Bu aradaki makasın önemli miktarda daraldığı anlamına geliyor.

Tüm çalışanlara yansıtılmayacağı için düşük ücret alanlar ile yüksek ücret alanlar arasındaki makas daralacaktır. Müdür ile ya da amirle altında çalışan memur arasındaki maaş farkı azalacaktır. Alınan kararın tek handikapı budur.

Tüm memurlar için bu yüzde 85’lik nispet uygulanırsa o vakit doğal olarak ki kusursuz bir karar olacaktır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*