TEİS’ten kızamık vakalarına karşı aşı uyarısı

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, son zamanlarda gündemde olan kızamığın bulaşıcı bir rahatsızlık bulunduğunu fakat aşıyla önlenebilmesinin olası olduğuna dikkati çekti.

Kızamık aşısının kesinlikle yaptırılması icap ettiğini belirten Saydan, “Aşılanmama neticesinde istila ortaya çıkıyor. Son yıllarda dünyada toplumlar arasında ortaya çıkan aşı karşıtlığı ve kararsızlığı giderek artıyor. Aşılanmamış ya da noksan aşılı kişiler sebebiyle küresel dolanımın artması, göçler, savaşlar sebebiyle aşıyla önlenebilen bulaşıcı rahatsızlıkların görülme riski yükseliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Saydan, DSÖ verilerine göre Türkiye’nin 2023 şubat ayı sonu itibarıyla Avrupa’da kızamık olayının maksimum görüldüğü ikinci ülke bulunduğunu belirterek, “Özellikle aşı karşıtlığı ve gayri muntazam göçle beraber artan kızamık vakalarının önüne geçmek için çocukluk çağı aşılamalarının kusursuz yapılması şart” ifadesini kullandı.

Türkiye’de aşı karşıtlığının giderek arttığını korumak için çaba sarfeden Saydan, şunları kaydetti:

“Aşı karşıtlığının ilmi bir dayanağı olmadığı gibi çocuklarımızla beraber bütün toplumun sağlığı da hiçe sayılıyor. Çocukların aşılanmasındaki hukuki ve vicdani mesuliyetin ailelerin inisiyatifinde olmaması gerekiyor. Türkiye’de Sağlık Bakanlığının uyguladığı çocukluk çağı aşı takvimi içerisinde de bulunan 9’uncu ay ile 1, 4 ve 6’ncı yaşlarda uygulanan kızamık aşıları evlatları viral bir rahatsızlık olan kızamıktan yüzde 99 koruyor.

Aşılanmanın bir hedefi kendimizi korumaksa öteki mühim hedefi de toplumun bağışıklık sistemini korumaktır. Ülkemizde kızamık, kızamıkçık, kabakulak gibi hastalıklarının aşıları bedava şekilde aşı takvimimizde bulunuyor. Ailelerin bu aşıları çocuklarına yaptırmaları ve cemiyet sağlığının korunmasını sağlamaları gerekiyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*