Tahılda ‘taban fiyat’ yüzleri güldürdü

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım fiyatı ekmeklik buğdayda 8 bin 750 lira, arpada ise 7 bin lira olarak belirlendi. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca çiftçilere buğdayda ton başına 1.000 lira, arpada ise ton başına 500 lira yardımcı verilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu tahıl taban tutarları çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Yeni Şafak’a konuşan Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman Kaya, fiyatın belirlenmesinin sonrasında kendi odasına bağlı çiftçilerle görüştüğünü ve negatif geri dönüş almadığını söyledi. Kaya, “Çiftçilerimizin tamamı belirlenen fiyatın doğru fiyat olduğu görüşünde. Bu sene çiftçilerimiz her yıla oranla 1 buçuk kat ekim gerçekleştirdi. Ekim fazla olduğu ve fiyat iyi belirlendiği için de ziraatçi bu sene para kazanacak” şeklinde konuştu.

Çiftçilerin beklediği rakamın üstünde bir alım fiyatı açıklandığını söyleyen Konya Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu da, “Çiftçilerle yaptığımız değerlendirmeden alınan fiyatın oldukça müspet olduğu yönünde yalnızca girdi maliyetlerinin yükselmemesi en büyük temennimiz. Girdi tutarları yükselmezse müstahsil 2024 senesinde üretim için daha oldukça bütçe ayıracak” açıklamasında bulundu.

BU FİYATLAR KÜRESEL PİYASANIN ÜZERİNDE

Buğdayın anavatanı olan Konya’da çiftçilik yapan Murat Yağız, çiftçinin beklentilerinin üstünde bir sayı açıklandığını vurguladı. Yağız, “Türkiye’de hububat bu fiyatlarla dünya borsalarının önünde bir alım fiyatına ulaştı. Yeni toplam ürün rekorları gelecektir” ifadelerini kullandı.

BUĞDAYDA REKOR YOLDA

Samsun’da çiftçilik yapan Bilal Kayhan ise, “Fiyatların doğru belirlenmesi ile gelecek dönemlerde bölgemizde üretim oldukça daha iyi bölgelere gelecek” dedi. Ankara Nallıhan’da çiftçilik yapan Ozan Aksoy da, belirlenen fiyatın her kesimin ihtiyacını karşılayacak bir fiyat olduğuna vurgu yaptı. Aksoy, “Hasat tarihi bütün mamüller doğru fiyattan satılırsa ziraatçi gelecek yıla daha iyi hazırlanır” şeklinde konuştu. Çorumlu müstahsil Mehmet Sait Özbek, dolu ya da bir afet yaşanmaması durumunda bu sene buğdayda toplam ürün rekorları beklediklerini söyledi. Özbek, “Her geçen sene üretim artıyor. Bu sene belirlenen fiyatlar ile üreticiler daha oldukça üretim için çabalayacak” dedi.

Çiftçilerin beklentisi karşılandı

Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, açıklanan müdahil alım fiyatıyla çiftçilere yüzde 35’lik refah oranı verildiğini söyledi. Taşpınar, “İç piyasa ve dünya fiyatlarının üstünde açıklanan hububat müdahil alım tutarları üreticinin beklentileri doğrultusunda kabul gördü, müstahsil açıklanan fiyattan memnun” şeklinde konuştu. Ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira olarak açıklanan alım fiyatının hayattaki fiyatların neredeyse iki katı bulunduğunu belirten Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Haluk Tezcan ise, hem çiftçinin hem de tüketicinin korunduğunu dile getirdi. IAOM Avrasya Başkanı Ulusoy da, “Açıklanan taban alım tutarları ve 1.000 TL’lik yardımcı piyasa beklentisini karşılamış durumda. Yapılan artış, maliyet artışlarını karşılayacak düzeyde” dedi.

Üreticinin yüzyılı başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tarımda üretim ve müstahsil odaklı bir yüzyılın başladığını belirtti. Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda atılacak adımları sıralayan Bakan Yumaklı, şu ifadelere yer verdi: “Yeni dünyanın yeni üretim normallerini Türkiye Yüzyılı’nda bizler yazacağız. Avrupa’nın en büyük tarımsal hasılaya haiz ülkesi Türkiye yazacak. Kazanan üreticimiz olacak. Kazanan güvenilir ve uygun fiyatla gıdaya erişen tüketicimiz olacak. Kazanan Türkiye olacak. Üretimin ilk aşamasından son tüketim kademesine kadar planladığımız yapısal adımları ayrı ayrı gerçekleştireceğiz. Gübre ve mazot gibi girdi kalemlerinde dışa bağımlılığı azaltmak suretiyle tarihi adımlar atacağız. Gıda hakkında enflasyona neden olan etkenleri ortadan kaldıracağız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*