Suriye sınırında yeniden dumanlar yükseldi

Suriye sınırında tekrar dumanlar yükseldi

GAZİANTEP – Suriye sınırındaki tampon bölgede denetim altında yakılan kuru ve yabani otlar, rüzgarın etkisiyle tekrar alevlendi. Yangın gece denetim dibine alınarak, söndürülebildi.

Suriye’nin Cerablus kenti ile Gaziantep’in Karkamış ilçesi içinde bulunan tampon bölgedeki otlar, sınır birlikleri tarafınca kontrollü bir halde yakılırken, çıkan rüzgarın etkisiyle alevler alana yayıldı. Gün içinde sınır hattında yükselen dumanlar, dağılmak üzereyken tekrar yoğunlaştı. Bölgeye gelen itfaiye ekipleri tarafınca da müdahale edilen yangın, aşağı yukarı 10 saat sonrasında tekrar denetim dibine alınabildi.

Gece yarısı denetim dibine alınabilen alevler, tamamiyle söndürülerek, ekiplere ve sınır birliklerine huzurlu bir soluk aldırdı.

Tampon bölgedeki kuru ve yabani otların yakılmasının nedeninin ise bölgede bulunan sınır karakolunun güvenliğini sağlamak, sınır hattındaki kaçakçılığın ve sığınmacı geçişi gibi yasadışı durumlar ile otların sabote edilerek kontrolsüz bir halde yakılmasını önlemek olduğu öğrenildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*