Sudan Ordu Komutanı Burhan’dan paramiliter HDK’ye tehdit: Öldürücü güç kullanırız

Görgü tanıklarına göre, başkent Hartum’un Umdurman bölgesinde çatışmalar yaşandı. Hartum’un güneyinde de şiddetli patlamalar olurken askeri uçakların havalandığı görüldü.

Öte taraftan Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Hartum’un birtakım yerlerinde konuşlanmış kuvvetleri teftiş ederken, (HDK’yi kastederek) “aklın sesine yanıt vermezlerse” onlara karşı “öldürücü gücü” kullanmakla tehdit etti.

– “Henüz öldürücü güçlerin tamamını kullanmadık”

Silahlı kuvvetlerin, halkı adına bu savaşı yürüttüğünü anlatım eden Burhan, “Henüz öldürücü güçlerinin tamamını kullanmadık, fakat hasım sese itaat etmez ya da aklın sesine yanıt vermezse onu kullanmak zorunda kalacağız.” dedi.

Burhan, yaşadıkları acılara karşın bütün Sudan halkının ordusunun arkasında durmasını överek, ordunun, ülkedeki bütün karargahlarını elinde tuttuğunu belirtti.

Ateşkesin uzatılmasına dair olarak Burhan, “Ateşkes, mallarını yağmalayan, kutsallıklarını çiğneyen, işkence yapan, vicdansızca öldüren isyancıların tacizlerinden yorgun düşen vatandaşlara hizmet akışını kolaylaştırmak amacıyla onaylandı.” ifadesini kullandı.

Burhan, silahlı kuvvetlerin zafere kadar savaşmaya hazır kalacağını ve “isyancıların” bu ülkeyi ele geçiremeyeceklerini vurgulayarak, zaferin kaçınılmaz olarak yakın bulunduğunun altını çizdi.

– HDK, orduyu ateşkes ihlal etmekle suçladı

HDK ise Suudi Arabistan ve ABD’nin, ateşkesin sağlanmasıyla alakalı çabalarını desteklediklerini açıkladı.

Orduyu ateşkesi ihlal etmekle suçlayan HDK, ateşkese bağlı kalacaklarını, etkin bir halde geçmesi için ciddi bir halde çalışacaklarını kaydetti.

– Kısa vadeli ateşkes

Taraflar, Amerika ve Suudi Arabistan aracılığında 20 Mayıs’ta, 22 Mayıs Pazartesi 21.45’ten itibaren geçerli olmak suretiyle bir haftalık ateşkes duyuru ettiklerini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ateşkes yürürlüğe girdikten bigün sonrasında Sudanlı generallerin son ateşkese uymamaları durumunda yaptırımlarla yüzleşecekleri uyarısında bulunmuştu.

Suudi Arabistan ve ABD, tarafların, 29 Mayıs’ta ateşkes anlaşmasını 5 gün daha uzatma konusu ile alakalı anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

İlan edilen ateşkesler boyunca çatışmalar sürmüştü. İki taraf da birbirini ateşkesi ihlal etmekle suçlamıştı.

– Sudan’da ordu ile HDK arasındaki çatışmalar

Ordu, bir zamanlar destek verdiği fakat bağımsız ve paralel bir ordu gibi davranması sebebiyle tehdit olarak görmüş olduğu HDK’nin, 2 sene içerisinde tamamiyle orduya entegre edilmesini istemiş, HDK’nin ise sivil bir hükümetin sonrasında aşağı yukarı 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan laf savaşı ve tırmanan gerginlik, 15 Nisan sabahı taraflar arasında başkent Hartum ve muhtelif şehirlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü.

2019’da darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir döneminde Darfur’da isyancılara karşı savaşmak, sınırları güvenliğini sağlamak ve asayişi sağlamak amacıyla milis yapılanma şeklinde açılan ve giderek daha bağımsız bir yapıya kavuşan HDK’nin on binlerce mensubu bulunuyor.

Ülke içerisinde bir milyondan fazla kişinin yerlerinden edildiğini belirten Birleşmiş Milletler, çatışmalar sebebiyle 300 bin kişinin de etraf ülkelere kaçtığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sudan’da süren çatışmalar sebebiyle 850 kişinin hayatını yitirdiğini, 5 bin 500 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*