Soylu’dan seçimler öncesinde çarpıcı açıklama: Böylesini ilk kez görüyorum

  • “Biz ‘FETÖ’ dediğimizde Kılıçdaroğlu, ‘Nerede bu teşkilat gidip üye olacağım’ demişti. Şimdi aynı cümleyi söyleyebilir mi?”
  • “Türkiye, 1919 Sivas’ına dönmüştür. Manda ve himaye kabul edilemez.”
  • “Her gelen ‘Reis’e haiz çıkın’ diyor. Bu tür bir sahiplenmeyi ben siyasi hayatta ilk kez görüyorum.
  • Geçen seferlerin iki katı kadar büyük bir sahiplenme ve alaka var. Hiç abartı olmadan iki katı kadar. Şu anda 2018’den sahiplenme açısından daha iyi.​”

Son dakika haberi: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunmuş olduğu Başkent Kulisi hususi yayınında soruları cevapladı. Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

BİR GÜNÜNÜZ NASIL GEÇİYOR, NE KADAR UYUYABİLİYORSUNUZ?

6 Şubat depremi sürecini birebir takip ediyoruz. Her sabah ilk işimiz o. Hem rapor alıyoruz hem de eksiklerimiz nerede var ise ona göre süreç yönetimi ortaya koyuyoruz. Ardından Bakanlığımızın acele işleri varsa, arkadaşlarımızla planlıyoruz; gecenin sonunda yeniden onlarla değerlendirme yapıyoruz. Saat bazı durumlarda 2, bazı durumlarda 3 oluyor. Bugün 5-6 saat  uyudum fakat düzgüsel vakit 2-3 saat uyuyabiliyoruz.

“TOGG’UN TESLA’DAN TEK EKSİĞİ FİYATI”

Maslak Oto Sanayii’ne gittim. Gitmişken Togg’a baktıralım dedik. Oranın en iyi ustalarının elinden geçti. Dedikleri şu: Tesla’dan hiç bir eksiği yok, tek eksiği fiyatı.

Biz İHA/SİHA koridorlarına girerek dünyada mukayeseli bir avantaj elde ettik. Türkiye bu mevzularda aklın tercihini yapmış ve teknolojiyi öne almıştır.

SAHADA SON DURUM NASIL?

2018 seçiminde 2. bölgedeydim. 2019 mahalli seçimlerinde de çalıştım. 2019’un ikinci seçiminde de İstanbul’da çalıştım. Karşılaştırabiliyorum. Vatandaşımızın alakasını ve ilgisini karşılaştırabiliyorum. Biz mahalle mitingleri yapıyoruz. Benim bürokrasi tarzım odur. İstanbul’un semtlerden oluştuğu anlayışındayım. Semtlerde de kendine ait bir yerellik laf konusu. İstanbul kozmopolit olarak görülse de semtlerden oluşan bir şehir. 

“TÜRKİYE 1919 SİVAS’INA DÖNDÜ, SAHADA İLK KEZ BÖYLESİNİ GÖRÜYORUM”

Geçmiş Celal Bayar, Adnan Menderes mitingleri olurdu. O günkü Anadolu’nun aydınlığa koşuşuydu. Gezi vakalarından sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın Ankara’ya gelişini hatırlıyor musunuz? Ben hayatımda öyle bir imaj görmedim. Burada öyle bir imaj oldu ki sokaklardan aileler geliyor. Çocuklar, anneler, babalar, babaanneler, teyzeler, halalar ellerinden bayraklarla her yerden oluk oluk insanoğlu akıyor. Türkiye’nin geleceği için savaşım eden bir adamı sahiplenmeydi. Bugün de oldukça net söylüyorum, diğer bir sahiplenme var. Türkiye, 1919 Sivas’ına dönmüştür. Manda ve himaye kabul edilemez. Şu anda tam anlamıyla Türkiye bunun mücadelesini ortaya koymaktadır. Bu şartları kaybetmenin endişesi tüm milletimizde var. Her gelen ‘Reis’e haiz çıkın’ diyor. Bu tür bir sahiplenmeyi ben siyasi hayatta ilk kez görüyorum.

BIDEN’IN “TÜRKİYE’DEKİ SEÇİMLERE MÜDAHALE ETMİLİYİZ” AÇIKLAMASI

Dışarıdan seçime yönelik bir hazırlık yapılırsa buna ne söylenir? Biz Almanya’nın tercihine müdahale ediyor muyuz? Etsek ne olur? Veya biz Amerika’daki seçime açıktan müdahale ediyor muyuz? Konuşan şahıs bir siyasi analist, gazeteci değil; Amerikan Başkanı. Direkt olarak Türkiye’deki tarzı hedefliyor, ‘Tayyip Erdoğan’a bu bedeli ödetmeliyiz’ diyor. Neyle ödetmeliyiz diyor? 15 Temmuz darbesini kim yapmış oldu Türkiye’de? FETÖ’nün bu darbeyi yapabilecek yeteneği mevzubahis değil ki. Adım atamazlar. 

Biz 1960 darbesini 1980 sonrası açıklanan İngiliz belgelerinden, Amerika’nın yaptırdığını öğreniyoruz. ‘Bizim çocuklar bunu başardı’ diyor, Amerikan Başkanı. 28 Şubat’ta da hemen hemen bir belirtisine rastlamış değiliz fakat görmüş olacaksınız ki Amerikan operasyonudur. 

Sadece bizde mi oldu? Şu anda başını duvarlara vura vura kumar masasına oturan bir arkadaş var. Bir laf ifade etti zamanında. ‘Macaristan seçimlerinden misal almalıyız’ dedi. Macaristan seçimlerinde, Macaristan’ın ulusal mücadelesinin karşısında ABD vardı. Macaristan seçimlerini ben birebir takip ettim. Macaristan’la ilişkilerimiz oldukça üst düzeyde. Macaristan İçişleri Bakanı bana, ‘Süleyman Bey oldukça dikkatli olun, biz tahkîkat başlattık. ABD sivil cemiyet kuruluşları üstünden burada destekledi. Soros karargah kurdu Macaristan’da’ dedi. (Akşener) Mesajı bizlere vermiyor, oradaki patronlarına veriyor. ‘Amerika Macaristan’da tarzı kaybetti, burada kaybetmeyelim’ diyor.

“KILIÇDAROĞLU FETÖ İÇİN ‘GİDİP ÜYE OLACAĞIM’ DEMİŞTİ”

Kılıçdaroğlu’nun biz ilk FETÖ dediğimizde ne söylediğini hatırlıyor musunuz? ‘Nerede bu teşkilat gidip üye olacağım’ dedi. Şimdi aynı cümleyi söyleyebilir mi? Aynı cümleyi bugün tersinden söylüyor. ‘Ben 15 Temmuz’u yapan FETÖ’cüleri yeniden görevine getireceğim’ diyor. ‘Hapishanedeki çıkaracağım, Amerika’dakileri yeniden getireceğim’ demek istiyor.

Biden diyor ki: Bütün öğeleri bir araya getireceğiz. HDP-PKK ne demek istiyor? Söylediği oldukça açık. ‘Özerklik yapacağız’ diyor. 6-8 Ekim vakalarında Türkiye’de 17’nin üstünde özerklik ilanı oldu. ‘Özerklik getireceğiz, 100 senelik Cumhuriyet’i değiştireceğiz; Irak ve Suriye’deki operasyonların tamamını sona erdireceğiz.’ Bunların benzerini Kılıçdaroğlu terennüm ediyor. 

1946 sopalı ve hileli bir seçimdi. 1950’de birçok operasyonun Demokrat Parti’ye yapıldığı bir seçimdi fakat ona izin vermedi. 14 Mayıs 2023’te aynı 1950’deki gibi dışarıdan gelen operasyonların tamamını mağlup edeceğiz.

“SİYASİ DARBE GİRİŞİMİ” AÇIKLAMASI

Türkiye’nin tercihine oldukça aleni bir halde dış müdahale var. Ben de yurttaşlarımıza bu tarz şeyleri anlatıyorum.

PKK’DAN SEÇİMLE İLGİLİ YAPILAN AÇIKLAMALAR

(Suriye’deki PKK oluşumunu Türkiye’ye nakliyat hedefi mi var?) Bizim coğrafyamızda hedefleri var: Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne halel getirmek, Irak ve Suriye’ye terör devleti oturtmak. Bütün bu yapı içinde özerklik konusunu da ilave etmek istiyorlar. 

Biz terör devleti kurulmak istenen alana Fırat Kalkanı, Barış Pınarı, Zeytin Dalı, bunun yanı sıra Pençe Kilit operasyonlarıyla beraber girdik. içeriyi de Eren operasyonlarıyla tutmaya çalıştık. Onların oyununa karşı Türkiye bir savaşım sergiledi.

Sahada binlerce TIR’la yapamadığını, seçim kararı hazırlamaya yönelik adımın ismi ne olabilir? Türkiye, topraklarına bir daha havan gelmesin diye savaşım ediyor ve o bölgeyi güvenilir bölge haline getirmeye çalışıyor. Biz, şehit vererek yaptığımız bu mücadeleyi, bunun yanı sıra kendi müdafaa sanayiimize güvenerek yaptığımız bu mücadeleyi adamlar arkamızdan dolaşarak PKK’yla, HDP’yle, koltuğun ardında giden görünümlü sağcılarla beraber bunu kurmak istiyorlar.  

(Kılıçdaroğlu) 2019 seçimlerinde İstanbul’da şunu yapmış oldu mı: PKK’yı, HDP’yi, İstanbul’daki seçimlerle bir araya getirdi mi? Adana’da, İstanbul’da, Mersin’de bedelini almadı mı? PKK’lı daire başkanı tutuklu. 432 PKK’lı ve KCK iltisaklı, dağda olandan tutun, PKK/KCK terör örgütüne üye olmaktan tutun hepsini aldılar. Devletin ulusal emniyet politikalarına karşı inat var. Milli emniyet sorunuyla karşı karşıyayız. Biz bunu o vakit söyledik. 2019 seçimlerinin rejimi ödeniyor.

“KILIÇDAROĞLU HDP VE KANDİL’İN DESTEĞİ KARŞISINDA NE VERDİ?”

Türkiye, yalnızca 7’li masaya doğru değil, 7’li birliğe doğru itiliyor. Türkiye bu koalisyonlardan oldukça çekti. Siyaset ve demokrasi pazarlık malzemesi haline getirildi. Bunu hepimiz yaşadı Türkiye’de. 

HDP ile ne pazarlık yaptılar? Onu Kılıçdaroğlu açıklayacak. HDP, Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. Kandil de açıkladı. Anlaştık diyorlar. Kendileri söylüyorlar. Kılıçdaroğlu’nun bu yardımcı karşısında verdiği belli. Ama Kılıçdaroğlu yardımcı karşısında ne verdiğini açıklamıyor. HDP de PKK da açıklıyor.

“İÇİNDE OLDUĞUMUZ COĞRAFYA 14 MAYIS SEÇİMİNİ TAKİP EDİYOR”

Türkiye ile ABD şu an kafa kafaya. 7 senedir İçişleri Bakanlığı yapıyorum. İç dış temaslarım var. Oraların en büyük dertlerinden birisi bu. ‘Türkiye alanımızı ellerinden alıyor.’ Biz onlar gibi emperyal değiliz. Balkanlar’da Amerikancılar diyorlar ki: Erdoğan giderse görürsünüz. Balkanlar’ın sokakları da etrafımızdaki tüm ülkelerin sokakları da canlı. Herkes Erdoğan’ın yanında. Erdoğan, etrafımızdaki coğrafya için bir hürriyet tercihine giriyor.

DEPREM BÖLGESİNE GERİ DÖNÜŞLER 

Yarından itibaren kaymakamlıklara müracaat yapabilecek. Ekiplerimiz hazır. 1 milyon 300 bin şahıs zelzele bölgesine geri taşınabilecek. İnsanlar evlerine dönmek istiyor. Talep var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*