Son dakika: Başkan Erdoğan, Yunan’ı titrecetek haberi duyurdu!

Türk Savunma Sanayii’nde atılan en küçük adımın dahi gazete manşetlerini süslediği Yunanistan’ı ürkütecek yeni gelişmeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

Dünyanın ilk ‘drone’ gemisi olan TCG Anadolu’nun sonrasında bir askeri geminin daha inşa edileceği açıklandı. Konu ile ilgili katılmış olduğu bir canlı yayında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni bir adım daha atıyoruz inşallah. Bunun bir misli büyüğünü daha inşallah inşa edeceğiz.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi ve Türkiye’nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu, İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde düzenlenen törenle Türk donanmasının hizmetine girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yapılan TCG Anadolu’nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim törenine birden fazla şahıs katıldı.

“YENİ BİR ADIM DAHA ATIYORUZ”

Katıldığı canlı yayında gündeme dair mühim açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni bir adım daha atıyoruz” diyerek hoş haberi duyurdu.

TCG Anadolu’nun Türkiye’yi denizlerde oldukça kuvvetli bir yere taşımış olduğu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Bizde proje bitmez. Hele hele müdafaa sanayinde bu projeler asla bitmeyecek. Biz TCG Anadolu’yu ordumuza teslim ettik. Gezdim gördüm. Üzerinde İHA şu anda. Bu İHA haricinde helikopterler üzerinde. Bütün bunlar buradan iniş, kalkışı yapabilecekler. Bunlar bizim dünya standardında oldukça daha değişik bir yere gelmemizi sağladı.”

DAHA BÜYÜĞÜ GELİYOR

“Yeni bir adım daha atıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Barbaros için denizlerin kaptan-ı deryası derlerdi. Şimdi bu bizi denizlerde oldukça çok kuvvetli bir yere taşıyor. Yeni bir adım daha atıyoruz inşallah. Bunun bir misli büyüğünü daha inşallah inşa edeceğiz. Bu bizim kendi tersanemizde üretildi. Bunların içerisine tank da girebilecek. 1400 personel var. Öyle herhangi sıradan bir şey değil. TGC Anadolu ile Türkiye’nin her köşesinde askeri operasyon yöneteceğiz. O mavi denizlere bununla huzurlu açılacaksın.” dedi.

TÜRK DONANMASININ GÜCÜNE GÜÇ KATACAK

Diğer taraftan dünyada bu ölçekte gemiye haiz olan yalnızca 12 ülke bulunuyor. TCG Anadolu, Türk donanmasının gücüne güç katacak ve caydırıcılığını artıracak.

TCG Anadolu, üstüne iniş-kalkış meydana getirecek SİHA’larla dünyanın “ilk SİHA gemisi” oldu. Bunun için de Baykar tarafınca kanatları katlanabilen Bayraktar TB3 SİHA geliştiriliyor.

Ayrıca, gemiye gene Baykar tarafınca tasarlanan muharip insansız tayyare sistemi Bayraktar Kızılelma ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafınca tasarlanan Hürjet Hafif Taarruz Uçağı’nın iniş-kalkış yapabilmesi için muhtelif çalışmalar devam ediyor.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*