Sendika, yüksek gerilime kapılan işçiyi paylaştı: Demiryollarında taşeronlaşmanın, kuralsızlığın bedeli ağır oldu!

İstanbul Söğütlüçeşme İstasyonu’nda sefere hazırlanan yüksek süratli trenin ön camını uzun saplı fırça ile temizlemeye çalışan işçi, yüksek gerilime kapılarak ağır yaralandı. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), mevzuya dair “Demiryollarında taşeronlaşmanın, kuralsızlığın bedeli ağır oldu” başlığıyla bir izahat yaptı.

BTS daha ilkin TCDD ve TCDD TAŞIMACILIK AŞ’nin kendi personelleri tarafınca verilen ve içinde kurumun asli hizmetlerinin de bulunduğu işlerin uzunca bir süredir hizmet alımı yöntemiyle yapıldığına dikkat çekti. Bu hizmetlerin başlangıcında da temizlik işlerinin geldiğine işaret eden BTS, TCDD ve TCDD TAŞIMACILIK AŞ’de taşeron firmalar eliyle yürütülmekte olan hizmetleri yapan taşeron şirket çalışanlarının düşük maaşlarla, iş güvencesinden yoksun, kafi bilgi-beceri ve eğitim sahibi olmadan çalıştırıldıklarını vurguladı.

Bu uygulamanın kararında “iş cinayetlerinin” ortaya çıktığına dikkat çeken BTS şu bilgiyi paylaştı:

“23 Mayıs 2023 tarihinde öğlen saatlerinde Söğütlüçeşme İstasyonu’nda sefere hazırlanan yüksek süratli tren setinin makinist kabini ön pencere camının uzun saplı fırça ile temizliğini yapan RCS isimli temizlik şirketi çalışanı, yüksek gerilime kapılması kararında ağır yaralanmış; hastanede yoğun bakımda entübe olarak tedavisi sürmektedir.”

BTS’den meydana getirilen açıklamada, trenlerin temizliğinin elektrik olmayan tamir-bakım hatlarında yapıldığını, kazada yaşandığı gibi “katener hattı” altındaki bu hatta temizlik yapılmasının mevzuata aykırı olduğu aktarıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Trenlerin bakım ve ikmallerinin yapılacağı yüksek gerilimden izole edilmiş yollar olması gerekir. Geçmişte otomatik yıkama ünitelerinde temizleme prosedürü yapılırken günümüzde vagon temizliğinin taşeron firmalara devredilerek bir kova ve fırça ile temizlik yapılmaya çalışılıyor.”

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*