Şampiyonluk kupası değişti! İşte yeni tasarım

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 100. kuruluş sene dönümü sebebiyle şampiyon olan takımlara verilen kupaların tasarımlarını değiştirdi.

Eski ve yeni kupa

TFF’den meydana getirilen izahat şöyle:

Spor Toto 1. Lig Kupası Samsun’da yeni tasarımıyla futbolcuların ellerinde yükselecek.

Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve Turkcell Süper Kupa şampiyonluk kupalarında, Türkiye Futbol Federasyonu’nun 100. kuruluş sene dönümü vesilesiyle değişikliğe gidildi.

TFF Yönetim Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig, Ziraat Türkiye Kupası ve Turkcell Süper Kupa’da şampiyon olan takımlara verilen kupaların tasarımları yenilendi.

Bu kupalar içinde öncelikle Spor Toto 1. Lig Kupası, Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu’nda 2022-2023 sezonunu şampiyonlukla tamamlayan Yılport Samsunsporlu futbolcuların ellerinde yükselecek. Uzun bir çabalama devri sonra ortaya çıkan yeni şampiyonluk kupasının ana ilham deposu futbolun bütün paydaşlarının birlikte oluşturduğu aile terimi ve bu büyük aileyi bir araya getirip kenetleyen Ay-Yıldızımız oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu bir ailedir. Federasyon, kulüpler, futbolcular, taraftarlar ve futbol camiası bu ailenin 5 ana yapı taşıdır. Federasyonun 100. senesinde bu hususi kupa tasarlanırken futbol camiası bir aile olarak düşünülüp bu nedenler birleştirildi ve kupa futbolun yıldızlarına atfedildi.

Bu öğeleri bir araya getiren 5 koldan oluşan, üstten bakıldığında star formunda bir kupa tasarlandı. Desenlerle bezenmiş 5 tane kol 90 aşama bükülerek, kural üstünde birleşiyor ve bir star oluşturuyor.

Pencereler, aileleri dış dünya ile bağlayan, fer getiren unsurlardır. Kupanın kollarında, zamanı kültürel mirasımızda yer etmiş pencere ve cumba mimari süsleme elemanlarından olan Maşrabiye geometrik desenleri kullanıldı. Bu desenler sonsuzluğu, kararlılığı ve bir topluluk olma, aile olma yapıtaşını betimlemektedir.

Son olarak kupa tasarımı, kupanın üst kısmında futbolu en iyi sembolize eden futbol topu ile tamamlandı ve kupa futbolun yıldızlarına atfedildi.

Bu vesileyle Spor Toto 1. Lig’de şampiyon olarak Spor Toto Süper Lig’e yükselen Yılport Samsunspor’u yeniden kutlama ederiz.”

Eski kupa

Yeni kupa

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*