Sağlık çalışanları ikramiye bekliyor

KOCAELİ (İGFA) –Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker kısa bir müddet ilkin faaliyete başlayan Kocaeli Şehir Hastanesinde vazife yapan sıhhat çalışanlarını ziyaret etti.

Şube Başkanı Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol ve Serap Koçhisar ile beraber yaptığı ziyaretlerde sıhhat çalışanlarının problemlerini yerinde belirleme etti.

Başkan Çeker ziyaret sonrasınde yaptığı açıklamada, sıhhat çalışanlarının zor koşullar altında fedakârca vazife yaptığının altını çizerek, “Yapmış oldukları işin karşılığını maddi olarak alamamaktadırlar. Sağlık çalışanları amme işverenine karşı haklarının korunması ve geliştirmesi için yetkili fakat toplu kontrat masasında tesiri olmayan sarı sendikaya verdikleri yetkiyi sarı sendika (Malum Sen) çalışanın aleyhine kullandığı, toplu kontrat masasında enflasyonun altında yüzdelik zamlara imza atmaları neticesinde çalışanların maaşlarının yüksek enflasyon karşısında güneşi görmüş kar tanesi gibi erimiştir” dedi.

Kurumlarda çalışanları ziyaretlerimizde sıhhat çalışanları geçim sıkıntısı çektiklerini, Kamuda en düşük maaşı aldıklarını, okula giden evlatlarının harcamalarını dahi karşılamakta, harçlık vermekte zorluk çektiklerini ve yaklaşan kurban bayramı sebebi ile sıhhat çalışanları bayram ikramiyesi istediklerini anlatım eden Çeker, “Sağlık çalışanlarının gür sesi Türk Sağlık Sen olarak amme işverenine sesleniyoruz. Sağlık çalışanlarının sesine dinleyin çalışanların talebinin yerine getirilmesi için lüzumlu düzenlemeyi hızlıca hayata geçirin. Yaklaşan Kurban Bayramında sıhhat çalışanlarının bir nebze olsun ekonomik olarak huzurlu soluk almasını sağlayın” çağrısında bulundu.

Bu arada Türkiye Emekliler Derneğinin yaptığı açıklamaya göre ülkemizde aşağı yukarı 13 milyon emekli bulunduğuna vurgu yapan Çeker, “Ülke genelinde Sağlık Sosyal Hizmetleri İş Koluna giren iş bölgeleri olan (Sağlık Bakanlığı ve Bağlı kuruluşlarda, Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığın da ve Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı etkinlik yayınlayan hastanelerde ) toplamda aşağı yukarı 730 bin sıhhat çalışanı vazife yapmaktadır. Kamu işvereni 13 Milyon emeklimize her sene dini bayramlarda olmak suretiyle iki kez bayram ikramiyesiödeyen amme işvereni,Sağlık Sosyal Hizmetleri İş Koluna giren işyerlerinde vazife yapan 730 Bin sıhhat çalışanına her sene dini bayramlarda olmak İki kez bayram ikramiyesi ödemesi yapması kaçınılmaz olmuştur.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*