Sabancı Vakfı, ‘Hatay’a 3 Ayda 3 Okul’ Sözü Kapsamında İkinci Okulu 19 Mayıs’ta Açtı

Depremin yaralarını sarmak için ilk günden bu yana yoğun çalışmalar gerçekleştiren Sabancı Topluluğu Şirketleri ve Sabancı Vakfı, afet bölgesindeki en yoğun talebe nüfusuna haiz Hatay’da eğitimin aksamaması için imkânlarını seferber etmeyi sürdürüyor. Vakıf, “Hatay’a 3 Ayda 3 Okul” lafı kapsamında, Brisa’nın ortaklarından Bridgestone katkılarıyla projelendirdiği, çelik malzemeden inşa edilen Hatay’ın Dörtyol ilçesindeki Sabancı Lassa Ortaokulu’nun inşaatını üstün dereceli müddette tamamladı.

Sabancı Vakfı, depremden en ağır hasarı alan illerden en yoğun talebe nüfusuna sahip Hatay’da ikinci okulu Sabancı Topluluğu şirketlerinden Brisa’nın ortaklarından Bridgestone katkılarıyla açtı. Çelik malzemeden inşa edilen ve üstün dereceli müddette tamamlanan Sabancı Lassa Ortaokulu’nun açılışı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na muadil gelen hususi bir günde gerçekleştirildi. 

“Hatay’a 3 Ayda 3 Okul” sözü kapsamında evlatların ve öğretmenlerin okul ortamında buluşması, eğitimin kalmış olduğu yerden devam etmesi için şimdiye kadar iki okul açılışı yapan Sabancı Vakfı’nın ilk açmış olduğu okul Reyhanlı ilçesindeki Enerjisa Hatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Vakıf, Dörtyol ilçesindeki Sabancı Lassa Ortaokulu’ndan sonra, 21 Haziran’da Arsuz ilçesinde bir ilkokulun daha açılışını yapacak. Tamamlanan bütün okullar, 2023-2024 eğitim-öğretim senesinde talebe kabulüne başlayacak. 

Deprem bölgesinde eğitim-öğretimin aksamaması için hızla okul projelerini hayata geçirdiklerini anlatım eden Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Afet bölgesinin tekrardan ayağa kalkması için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Öncelikli konulardan biri olarak gördüğümüz eğitimin bölgede devam etmesi amacıyla, Hatay’a 3 ayda 3 okul kazandırmak için harekete geçmiştik. Birinci okulumuz Enerjisa Hatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni bizim açımızdan anlamı büyük olan bir tarihte, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Hatay’a kazandırdık. Şimdi de Brisa’nın ortaklarından Bridgestone katkılarıyla hayata geçirdiğimiz ikinci okulumuz Sabancı Lassa Ortaokulu’nun açılışını 19 Mayıs gibi hususi bir günde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Depreme dayanıklı ve çelik malzemeden inşa edilen okulumuzda öğrencilerin koridorları, sınıfları dolduracağı günleri heyecanla bekliyoruz.” dedi.  

Brisa Genel Müdürü Haluk Kürkçü “Afet bölgesinde yaraların sarılması için desteklerimize ilk günden itibaren devam ediyoruz. Biliyoruz ki bölgenin çözüm bekleyen en mühim konularının başlangıcında eğitim geliyor. Bu kapsamda, firma ortaklarımızdan Bridgestone ve Sabancı Vakfı katkılarıyla hayata geçen “Sabancı Lassa Ortaokulu”nu Cumhuriyetimizin en mühim kilometre taşlarından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda açmak bizim açımızdan oldukça kıymetli.  Eğitimin kalmış olduğu yerden devam etmesi, gençlerimizin tekrardan sınıflarına dönmeleri, dostlarıyla ve öğretmenleriyle bir an ilkin buluşması için okulumuza son dokunuşları yapan ve seferber olan bütün Brisalı gönüllülerimize de oldukça teşekkür ediyorum. Bu vesile ile bütün gençlerimizin ve ülkemizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.” diye konuştu.

Brisa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tomio Fukuzumi, “Bridgestone olarak, topluma, hepimiz için erişilebilirlik sağlayarak katkıda bulunmak en büyük taahhütlerimizden bir tanesi. Tüm dünyayı üzüntüye boğan Maraş depreminin ilk gününden itibaren kaynaklarımızı, depremden etkilenen bölgeye yönlendirmek için harekete geçtik. Gelecek nesiller için eğitime erişimin devamlılığı adına Hatay’da Sabancı Lassa Ortakokulu’nun açılmasına katkı sağladığımız için oldukça mutluyuz. Bu okulun bütün talebe ve öğretmenlerine ve ilaveten ailelerine iyi dileklerimi gönderiyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.” dedi.

Sabancı Lassa Ortaokulu’nun açılışa hazırlanması için gönüllü olarak katkı elde eden Sabancı Vakfı ve Brisa çalışanları, öğrencilerle beraber fidan dikimi, duvar boyama, kütüphane oluşturulması gibi aktivitelerin yanı sıra basketbol ve voleybol oynayarak da eğlenceli vakit geçirdi.   

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*