Relativity Space’in 3D baskılı roketi yörüngeye ulaşamadı

Başlangıçtaki Terran 1 aracı, çarşamba günü geç saatlerde Cape Canaveral’dan başarıyla kalktı, fakat ikinci kademe motorunun sadece anlık olarak ateşlenmesinden sonrasında yörüngeye ulaşamadı. Başarısızlığa neyin niçin olduğu belli değil, fakat Relativity “önümüzdeki günlerde” birtakım açıklamalar yapmayı vaat ediyor.

Şirket, misyonu hala bir başarı olarak nitelendiriyor. Terran 1, Max-Q’ya (maksimum hareketli basınç) dayandı, bu an 3D baskılı dizayn üstünde en çok stresi oluşturması beklenen an. Roket bir müşteri yükü taşımıyordu. Bunun yerine Relativity’nin 3D baskı sisteminden üretilen ilk metali taşıyordu.

CNN’in açıklamış olduğu gibi feza aracının önceki iki fırlatma girişiminde de problemler yaşandı. İlk kalkış için itici gazın zamanında soğutulmasında problem yaşanırken, ikincisi hem ters giden bir tekne hem de ateşlemeden kısa bir müddet sonrasında motorun kendiliğinden kapanmasına yol açan bir program yanlışı sebebiyle başarısız oldu.

Relativity Space’in 3D baskılı roketi yörüngeye ulaşamadı

Relativity Space tekrar kullanmak mümkün Terran R roketinin planlanan 2024 lansmanından ilkin 3D baskı tekniğinin uygulanabilirliğini göstermek için harcanabilir Terran 1’i kullanıyor. Üretim süreci kuramsal olarak, yapımı daha ucuz olan ve haftalar içerisinde hazır olabilen daha basit, daha güvenilir roketler sağlıyor. Bu da, uyduları ve deneyleri yörüngeye nakliyat maliyetlerini düşürebilir.

Bu lansman ilerlemeyi temsil etse de, testi tamamlamak için artan bir baskı var. Relativity’nin halihazırda OneWeb uydularının fırlatılmasını ve Impulse Space’in ticari Mars misyonunu içeren sözleşmeleri var. Ayrıca kolay bir rekabet meselesi de bulunuyor: SpaceX, Blue Origin ve Rocket Lab gibi rakipler yerinde saymıyor ve rastgele bir aksilik Relativity’nin iş kazanma şansını sınırlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*