Rekabet Kurumu’nda 65 aktif soruşturma bulunuyor

Kurum, son yıllarda zincir marketler başta olmak suretiyle kamuoyunun dikkatle takip etmiş olduğu birden fazla mühim soruşturmayı sonuçlandırdı.

Kurum, Kovid-19 salgını öncesinde 2019 senesinde 15 soruşturmayı tamamladı. Salgın dönemindeki fiyat hareketlerini ve birtakım sektörleri yakın takibe alan Kurum, 2020 senesinde 26, 2021 senesinde 40 soruşturmayı bitirdi. Rekabet Kurumu, geçen sene gündemindeki 29 soruşturmayı sonuçlandırırken bu sene bugüne dek tamamlanan tahkîkat sayısı 18 oldu.

Kurum gündeminde süren 65 tahkîkat bulunuyor. Sözlü müdafaa tarihleri belli ve tamamlanma aşamasına gelen tahkîkat sayısı ise 9 olarak görünüyor.

Kurumun bu sene esastan verdiği ceza miktarı 226 milyon 20 bin 926 lira oldu.

Gündemdeki soruşturmalar

Kurumun gündeminde bu sene süren 65 tahkîkat içerisinde en oldukça besin ve kimya alanındaki çalışmalar dikkati çekiyor. Gıda alanında 15, kimya alanında ise 13 etken tahkîkat bulunuyor.

Bunları 7 soruşturmayla bilişim teknolojileri ve platform hizmetleri izliyor. Beyaz eşya ve ufak ev aletleri sektörlerine yönelik 5, makine endüstrisi ve eğitim sektörlerine yönelik ise 4’er tahkîkat yürütülüyor.

İnşaat sektöründe 3, otomotiv ve sıhhat sektörlerinde 2’şer tahkîkat bulunuyor.

Kurumun, tarım, kozmetik, petrol, ambalaj ve lojistik gibi sektörlere dair de soruşturmaları devam ediyor.

Sektör araştırmaları da takip ediliyor

Kurumun, piyasaları denetleme yetkisinin yanı sıra rekabet savunuculuğu kapsamında en mühim çalışmalarından birisi de sektör araştırmaları olarak öne çıkıyor.

Hazırlanan raporlarla, muayyen bir sektörün ya da piyasaların geneline ya da belli bir kısmına dair yapısal ya da davranışsal rekabet sorunlarının tespitine ve çözümüne yönelik çalışmalar yürütülüyor.

Kurum, bu kapsamda, “akaryakıt piyasası”, “çevrim içi reklamcılık hizmetleri”, “ilaç sektörü”, “otomotiv sektörü”, “düzenli hatlar konteyner-liman hizmetleri”, “mobil ekosistem” ve “deprem bölgesi” hikayelerinde sektör araştırmaları gerçekleştiriyor.

En fazla birleşme-devralma sonucu değerlendirildi

Öte yandan, Rekabet Kurulunca bu sene alınan nihai kararlarda ilk başta 96 ile birleşme-devralma konuları bulunuyor. Bunu, 56 kararla rekabet ihlalleri takip ediyor. Ayrıca, 2 özelleştirme, 2 de menfi tespit-muafiyet sonucu yer alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*