Ramazan Bayramı’nda çikolata alışverişini son ana bıraktık

Perakende sektörünün alışveriş datasını anlık olarak toplayan Trendbox, Ramazan Bayramı alışveriş verilerini açıkladı. Trendbox’ın verilerine göre 2023 senesinde çikolata alışverişleri bayram sabahına bırakılırken, geçen senenin bayram dönemine kıyasla satışı maksimum artan mamüller de sırayla ikramlık çikolata, ikramlık lokum, çay ve Türk kahvesi oldu.

 

Bakkal, büfe, ufak marketler gibi perakende sektörünün ölçümlenmesi zor noktalarında IOT (nesnelerin interneti) teknolojisi vasıtasıyla Türkiye’nin dört bir yanından meydana getirilen alışverişlerin verilerini anlık olarak toplayan ve çözümleme eden Trendbox, Ramazan Bayramı alışveriş istatistiklerini açıkladı. Trendbox’ın verilerine göre bu sene Ramazan Bayramı’nda geçen yıla kıyasla satışı maksimum artan ürün yüzde 17 yükselişle ikramlık çikolata olurken, onu yüzde 12 artışla ikramlık lokum, çay ve yüzde 9’luk artışla Türk kahvesi izledi. İkramlık çikolata kategorisinde maksimum satış meydana getirilen gün bayramın ilk günü olurken, ikramlık lokum satışları ise arife günü doruk yaptı.

Gençler çikolatayı, yaşlılar lokumu tercih ediyor

Ramazan Bayramı verilerini değerlendiren Trendbox Genel Müdürü Ozan Tezer, “Trendbox’ın verilerine göre, geçen sene olduğu gibi bu sene da Ramazan Bayramı alışverişlerinde çikolata ve lokum öncelikli olarak yerini aldı. Ramazan Bayramı’nda meydana getirilen alışverişler bundan önceki hafta ile kıyaslandığında ise ikramlık çikolatada yüzde 60, ikramlık lokumlarda yüzde 48, kolonyada yüzde 36 artış gözlendi” dedi. Bu sene ikramlık çikolata satışının maksimum bayramın ilk günü sabah 07.00 ve 11.00 saatleri arasında, ikramlık lokum satışlarının ise arife günü 14.00 ve 17.00 saatleri içinde yapıldığına işaret eden Tezer, laflarına şu şekilde devam etti: “Bayram sabahı meydana getirilen çikolata satışları, arife günü ve bayramın ikinci günü meydana getirilen çikolata satışlarının toplamını aştı. Verilerimiz yöresel kırılımla incelendiğinde genç nüfusun yoğun olduğu bölgelerde çikolata satışlarının, 65 yaş üstü bireylerin yaşamış olduğu bölgelerde ise lokum satışlarının arttığını gözlemliyoruz. Gençler bayram alışverişini bayram sabahına bırakırken, 65 yaş suretiyle tüketicilerin ise alışverişlerini daha ilkin yaptıklarını gördük. Bu tüketici alışverişi trendinin gelecek bayramda da aynı şekilde gerçekleşeceğini öngörüyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*