Putin’e yönelik İHA saldırısına kartal filosu çözümü

Rusya’da Kremlin’e düzenlenen son İHA saldırısının sonrasında koruma amaçlı bir “kartal filosu” oluşturulması önerildi. Ayrıca askerden kaçma girişimlerini engellemek için ameliyatsız cinsiyet değiştirmenin yasaklanması da gündemde.

Rusya’da parlamentonun alt kanadını oluşturan Duma’nın Savunma Komitesi’nin başkan yardımcısı Aleksey Juravlev, ülkedeki mühim altyapıların korunması için eğitimli kartallardan hususi bir filo kurulmasını önerdi.

Independent Türkçe’de bulunan habere göre, Juravlev, Rus devlet ajansı RIA Novosti’ye perşembe günü yapmış olduğu açıklamada “Kremlin’e bir İHA’un ulaşmış olması şahsıma hakaret niteliğindedir” dedi.

3 Mayıs’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kremlin’deki konutunu hedef alan bir İHA saldırısı düzenlenmişti. Moskova, saldırıdan Kiev’i görevli tutmuş, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise iddiaları reddetmişti.

Juravlev saldırının Ukrayna istihbaratı tarafınca düzenlendiğini savunarak, “Kiev’in merkezini hedef almamız lazım. Zelenski’nin ofisini yok edelim. Yüksek Şura’yı, Genelkurmay Başkanlığı binasını ve istihbarat servislerinin bulunduğu yapıları yakıp yıkalım” diyerek çıkıştı.

Öte taraftan Duma’da askerden kaçma girişimlerini engellemek için ameliyatsız cinsiyet değiştirmenin yasaklanması da gündemde.

Aile, Kadın ve Çocuk İşleri Komitesi’nin başkanı Nina Ostanina, ülkenin önde gelen gazetelerinden Kommersant’a tasarının kısa süre içerisinde münakaşaya açılacağını söyledi.

Kommersant’a konuşan ve kimliği paylaşılmayan bir kaynak, tasarıda değişikliğe gidilmesinin sebebinin, “aile değerlerini korumanın yanı sıra ilkbaharda başlatılacak mecburi askerlik kampanyasında katılması sağlamak” bulunduğunu öne sürdü.

Kaynak, çoğu gencin askere alınmamak için hususi kliniklere giderek operasyon geçirmeden cinsiyetini değiştirdiğini söyledi.

Duma Başkanı Viyaçeslav Volodin, geçen haftaki açıklamasında “Son dönemde 2 bin 700 şahıs cinsiyetini değiştirdi. Bir adam sabah kalkıp artık adam değil hanım olduğuna karar veriyor” ifadelerini kullanmıştı.

Gazetenin aktardığına göre müracaat sahipleri, hususi klinikteki işlemler için 30 bin ila 60 bin Rus Rublesi (yaklaşık 7 bin 500 ila 15 bin TL) ödüyor. Bunun sonrasında edindikleri sertifikalarla nüfus müdürlüklerine gidip cinsiyetlerini beyanla değiştiriyorlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*