Popüler kültür şiddete dayalı

İSTANBUL (İGFA) – Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Neriman Kilit, son yıllarda tanınmış kültürün etkileriyle giderek artan K-Pop akımınına değindi ve ergenler üstündeki negatif etkilerine karşı ailere uyarılarda bulundu.

Popüler kültürün coşkusal doyumunun, istek ile disiplin oyununu meşrulaştırdığını dile getiren Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Neriman Kilit, “Fanlar K-Pop şarkılarının anlamları ve şarkıcılarının hayat hikâyeleri ile duruşlarına simgesel anlamlar yüklüyor. Bu vaziyet gençlerin K-Pop şarkıcılarının yaşamını ve düşüncelerini hayat felsefesi haline getirmelerini sağlıyor ve intihar gibi davranışların, tek cinsiyetlilik gibi bakış açılarının artmasına sebebiyet veriyor.” diyerek uyardı.

Popüler kültürün maksimum müzik alanı üstünde etkili bulunduğunu dile getiren Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Neriman Kilit, “Dünyada geçmiş ve gelecekle alakalı verilebilecek birden fazla tanınmış kültür örneği var. Bu örneklerin bir oldukça bir müziği, bir kıyafeti, bir kitabı ya da bir lafı kapsıyor. Bir döneme damgasını vuran Back Street Boys adlı Amerikalı gurubun şarkılarına ve kıyafet tarzlarına gençlerin gösterdiği aşırı alaka ve Güney Koreli müzisyen PSY’nin Gagnam Style şarkısı misal gösterilebilir. Türkiye açısından baktığımızda da bir devre Cem Karaca, Erkin Koray ve Moğollar paracı dünyada biçim değiştiren tanınmış kültür örneklerini oluşturmuştu. Yine bir devre neredeyse hayattaki her bireyin sanal bebek beslemesi de bir tanınmış kültür örneğidir. Bir gün hepimiz on beş dakikalığına ünlü olacak lafı de bir zamanın maksimum kullanılan tanınmış kültür alanının mühim bir sözüydü.” dedi.

Yasaklamaların işleri iyiye götürmeyeceğinin önemini vurgulayan Kilit, çocuklara hepimizin fanatik olduğu akımlar ve kişiler olabileceğini, bir noktaya kadar bunun düzgüsel olduğu bahsetmek icap ettiğini söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*