Polisan Holding, Türkiye’de bir ilk imza atıyor

Polisan Holding’in 23 Haziran’da gerçekleşecek Genel Kurul Toplantısı’nda onaya sunulmak suretiyle alınan karara göre; Polisan Holding de en büyük paya haiz ve Bitlis ailesinin temsilcileri olarak Polisan Holding’in Yönetim Kurulunda bulunan Mehmet Emin Bitlis, Ahmet Ertuğrul Bitlis, Ahmet Faik Bitlis ve Fatma Nilgün Kasrat, bundan bu şekilde Polisan Holding Yönetim Kurulunda sırasıyla; Tayfun Bayazıt, Esra Yazıcı, Ali Tuğrul Alpacar ve Cantekin Dinçerler tarafınca temsil edilecek. Bahse mevzu aile üyelerinin kurmuş oldukları şirketlerin temsilcisi olarak vazife meydana getirecek bu adlar Polisan Holding’in en üst idare organı olan Yönetim Kurulunda en geniş icrai yetkiye haiz olacak şekilde vazife yapacaklar. Bitlis ailesinin Polisan Holding’de haiz olduğu paylar aynen aile üyelerinde kalmaya devam edecek.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Yapılan kurumsal idare hamlesi, Polisan Holding’in büyüklüğü ve etkinlik çeşitliliği göz önüne alındığında Türkiye için bir ilk olma özelliği taşıyor. Konuyla alakalı bir değerlendirme yapan Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Bitlis, “Köklü bir kurum kültürü ve kuvvetli bir birikimle Türk sanayisinde ilklere ve mühim işlere imza atmış bir kuruluşuz. Son birkaç senedir geleceğin gereksinimlerine ve stratejimize makul şekilde bütün öbek şirketlerimizi içerisine alan kapsamlı bir dönüşüm süreci geçiriyoruz. Çok değişik başlıkları ve evreleri olan bu dönüşümün son halkasında Polisan Holding’i, yürekli bir bakış açısıyla geleceğe taşıyacak kurumsal idare yönünden yeni bir sayfa açma sonucu aldık. Bu kapsamda, gelecek yolculuğumuza hem tecrübeleri hem de iş dünyasının değişik alanlarında elde ettikleri büyük başarılarla en mühim isimlerle beraber ilerleyeceğiz. Yönetimde “Temsilciler Kurulu” olarak tanımladığım bu yapının, çoğu aile şirketine de misal teşkil edebileceğini düşünüyorum. Zira aile şirketlerinin kurumsal yönetimi güçlendirme çalışmalarında, üst yönetimin profesyonellere devrinden sonra ana karar organı olan idare kurulunda da bu bakış açısıyla hareket edebilmesini, firmanın uzun vadeli gelişimine ve sürdürülebilir başarısına bir yatırım olarak görüyorum” diye konuştu.

ŞİRKET KÜLTÜRÜNÜ İLERİYE TAŞIYACAK

Bu kararın, icrayı üstüne alan üst yönetimin sonrasında firmanın geleceğine yön veren kararları alan ve icranın da denetimini yapan organ olarak idare kurulunu da profesyonelleştirmenin ötesinde firma kültürünün geleceğe taşınmasına mühim tesirleri olacağına inandığını vurgulayan Mehmet Emin Bitlis laflarını şu şekilde sürdürdü: “Son birkaç senedir bütün dünya ekonomik yönden oldukça dalgalı ve çoğu açıdan kırılgan bir dönemden geçiyor. Bu durumun küresel ve mahalli tesirleri her bakımdan iş dünyasını zorlayıcı koşullarla karşı karşıya bıraktı. Polisan Holding oldukça uzun uzun yıllardan beri değişik dönemlerde bu şekilde zor koşulları ve krizleri yerleşik kültürü ve birikimi vasıtası ile güçlenerek geride bırakmayı başarmış bir yapıdır. Bugünden geleceğe giden yolda da bu kuvvetli kaslarımızı kullanmak, bir taraftan da daha kurumsal ve sürdürülebilir bir yapıyla, çalışanlarımızdan tedarik zincirimize, yatırımcılarımızdan kamuoyuna kadar bütün paydaşlarımıza emniyet ve ümit veren yeni bir yaklaşımla yol alacağız. Bu değişiklik bizi hızla hedeflerimize götürecek ve Polisan Holding’in geçmişten günümüze Ortaya koyduğu performansı daha kalıcı ve etkili bir halde geliştirmeye büyük katkı sunacaktır.”

KURUMSAL YÖNETİM ÇITASINI YÜKSELTİYOR

Yeni dönemde idare heyeti başkanlığını üslenecek olan Tayfun Bayazıt ise mevzuyla alakalı açıklamasında şunları aktardı: “Polisan Grubu 59 senelik geçmişinde oldukça faal yatırım hamleleri gerçekleştirdi, rekabet etmiş olduğu sektörlerde itibarlı bir marka oldu. Ülkemizin istikrarlı büyüyen, faal gruplarından biri olan Polisan’ın günümüz çetin rekabet koşullarında kurumsal idare çıtasını yükseltme çabası takdire şayandır. Bu çerçevede ben ve temsilci çabalama dostlarım faal risk ve performans yönetimi ve insan odaklı yaklaşımımızla sürdürülebilir ve kârlı büyümeye katkı sağlayacağız. Bitlis Ailesi’nin bu misal ve yenilikçi yaklaşımını oldukça mühim buluyor, bana ve takım arkadaşlarıma olan teveccüh ve güvenleri için teşekkür ediyorum.”

patronlardunyasi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*