Petrol kaç dolardan işlem görüyor?

Dün 87,48 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 87,33 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.50 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,31 azalışla 87,06 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 83,11 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısıtlı düşüşte, ABD’de ekonomisine dair resesyon ve petrol talebi endişeleri etkili oldu.

Dün ülkede açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) artış senelik bazda yüzde 6’dan yüzde 5’e gerileyerek beklentileri geride bıraksa da çekirdek TÜFE’deki artışın yüzde 5,5’ten 5,6’ya çıkması sual işaretlerini artırdı.

ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarında ise bankacılık sektöründeki son gelişmelerin potansiyel tesirleri göz önüne alındığında Fed yetkililerinin sene sonunda hafifçe resesyon tahmin etmiş olduğu aktarıldı.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin ticari ham petrol stoklarının beklentinin aksine artması da ülkede talebin zayıf seyrettiği algısıyla fiyatlardaki düşüşü destekledi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta aşağı yukarıya 600 bin varil arttığını açıkladı.

Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım müstahsil ülkelerden oluşan OPEC+ grubu üyesi 9 ülkenin ek üretim kesintisi kararının sonrasında piyasalarda arz daralması endişeleri kuvvetli kalmaya devam ediyor. Bu vaziyet fiyatlara yukarıya yönlü desteğini sürdürüyor.

Piyasalar, bugün ve yarın yayınlanacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ve Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) aylık petrol piyasası raporlarına odaklandı.

​​​​​​​Brent petrolde yöntem olarak 87,27 ile 87,70 dolar aralığının direnç, 86,84 ile 86,41 dolar aralığının ise yardımcı bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*