‘Palalı Sabri’ lakaplı Sabri Çelebi’ye 248 yıla kadar hapis cezası talebi

2013 Gezi Parkı eylemlerinde pala ile hücum eden ve ’Palalı Sabri’ lakabıyla tanınmış firari Sabri Çelebi’nin, kurduğu kabahat örgütüyle yabancı uyruklu hanımları gece kulüplerinde çalıştırdığı ve fuhşa zorladığı iddiasıyla oluşturulan davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 21.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz sanıklar Mahmut İlter, Hüseyin Çelebi ve Kenan Toprak hazır bulundu. Duruşmaya firari sanık Sabri Çelebi katılmazken birtakım sanıkların avukatları da katıldı.

MÜTALAA AÇIKLANDI

Duruşmada esasa dair mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanık Sabri Çelebi liderliğinde insan ticareti ve fuhuş suçlarının işlenmesi amacıyla, ortak iradeye dayalı, devamlılık arz eden, tek bir kabahat işlemeye yönelik olmayıp suça iştirak boyutunu aşan, aralarında hiyerarşik bir yapılanmanın olan, disiplin ve plan dahilinde hareket edilen ve haksız hasılat sağlamaya yönelik olarak kabahat işlemek amacıyla bir teşkilat kurulduğunu aktardı.

Açıklanan mütalaada, sanık Sabri Çelebi’nin kabahat örgütünün kurucusu, sanıklar Müslüm Çelebi ile Mehmet Emin Çelebi’nin kabahat örgütünün yöneticisi, sanıklar Hüseyin Çelebi, Kenan Toprak, Mehmet Şirin Ateş, Vedat Özyağ, Engin Aytekin, Mahmut İlter ve İlknur Akcıoğlu’nun ise kabahat örgütünün üyesi oldukları kaydedildi.

KARŞI ÇIKANLARI DARP VE TEHDİT ETTİKLERİ BELİRTİLDİ

‘TALİMATLAR VEREREK SUÇA DEVAM ETMELERİNİ SAĞLADI’

Pasaportları ellerinden alınan, örgüte ait pansiyonlarda alıkonulan ve iletişim imkanları ellerinden alınan mağdurların teşkilat tarafınca tutsaklık dibine alındıklarının aktarıldığı mütalaada, örgütün bütün yerleşkelerinin bütün yerlerin birbirine yakın olması ve hususi vasıta kullanılması sebebiyle polis baskınlarından korundukları, kendi aralarında anlayabilecekleri tabirler kullandıkları ve sanık Sabri Çelebi’nin teşkilat yöneticileri olan sanıklar Mehmet Emin Çelebi ve Müslüm Çelebi ile öteki teşkilat üyelerine direktif vererek örgütün kabahat eylemlerine devam etmesini sağlamış olduğu kaydedildi.

248 YILA KADAR HAPİS CEZASI TALEBİ

Açıklanan mütalaada sanıklar Sabri Çelebi, Müslüm Çelebi ve Mehmet Emin Çelebi’nin ‘suç işlemek amacıyla teşkilat kurma’, ‘insan ticareti yapma’ ve ‘bir kimseyi fuhşa teşvik etme ya da yaptırma ya da aracılık etme ya da yer temin etme’ suçlarından toplamda 104 yıldan 248 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istek edildi. Mütalaada sanıklar Hüseyin Çelebi, Kenan Toprak, Mehmet Şirin Ateş, Vedat Özyağ, Engin Aytekin ve Mahmut İlter’in ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’, ‘insan ticareti yapma’ ve ‘bir kimseyi fuhşa teşvik etme ya da yaptırma ya da aracılık etme ya da yer temin etme’ suçlarından toplamda 102 yıldan 244 yıla kadar hapis cezası istendi.

Sabri Çelebi’nin de içinde olduğu 9 sanığın hükümle beraber tutuklanmaları istek edildi

Sanık İlknur Akcıoğlu’nun ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’ suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenirken, ilaveten sanıklar Sabri Çelebi, Müslüm Çelebi, Mehmet Emin Çelebi, Hüseyin Çelebi, Kenan Toprak, Mehmet Şirin Ateş, Vedat Özyağ, Engin Aytekin ve Mahmut İlter’in üstlerine atılı suçların niteliği ve olası ceza miktarı da dikkate alınarak kararla beraber tutuklanmalarına hükmedilmesi istek edildi.

Duruşmada sanık avukatları, açıklanan mütalaaya karşı müdafaa yapabilmeleri için mahkemeden süre istek ettiler.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarına açıklanan mütalaaya karşı müdafaa yapabilmeleri için süre verilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü görevlilerince, ‘Palalı Sabri’ lakaplı Sabri Çelebi liderliğindeki kabahat örgütünün, Beşiktaş ve Beyoğlu ilçelerindeki gece kulüplerinde yabancı uyruklu hanımları zorla çalıştırdıkları, kadınların pasaportlarına el koyarak bir yerleşkede zorla tuttukları, buradan hususi araçlarla gece kulüplerine götürdükleri ve para karşılığında cinsel ilişkiye zorladıklarına dair bilgiler elde edilmiş olduğu kaydedildi. Şüpheli Sabri Çelebi’nin muhtelif suçlardan ile ilgili 15 ayrı soruşturma emrinin olduğunun belirtildiği iddianamede, şüphelinin Beyoğlu’nda bulunan bir kuaförün sahibi olduğu, bu kuaförün bulunmuş olduğu binanın üst katı ile bu yer altındaki bir iş yerinin bulunmuş olduğu binanın üst katındaki yerleşkelerin Apart olarak tasarım ettirildiği, gece kulüplerinde zorla çalıştırılan kadınların ise burada kilit altında zorla tutuldukları ve gece vakitlerinde VİP diye adlandırılan araçlarla gece kulüplerine sevk edildikleri aktarıldı. Sabri Çelebi’nin birçok kabahat kaydı olduğu ve ile ilgili çıkan soruşturma emirlerinden kaynaklı yurtdışına kaçtığının aktarıldığı iddianamede, örgütün yabancı uyruklu hanımlarını tutsaklık dibine alarak insan ticaretinin unsuru olan ‘zorla çalıştırma’ yöntemini seçtikleri, yabancı uyruklu şahıslardan haksız hasılat sağladıkları ve bu haksız hasılata yönelik eylemlerini teşkilat yapısı içinde yürüttüklerinin belirlendiği kaydedildi.

248 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

İddianamede, şüpheliler Sabri Çelebi, Mehmet Emin Çelebi ve Müslüm Çelebi’nin ‘suç işlemek amacıyla teşkilat kurma’, ‘insan ticareti yapma’ ve ‘bir kimseyi fuhşa teşvik etme ya da yaptırma ya da aracılık etme ya da yer temin etme’ suçlarından toplamda 104 yıldan 248 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istek edildi.

İddianamede, 6 şüpheli ile ilgili ise ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’, ‘insan ticareti yapma’ ve ‘bir kimseyi fuhşa teşvik etme ya da yaptırma ya da aracılık etme ya da yer temin etme’ suçlarından toplamda 102 yıldan 244 yıla kadar hapis cezası istek edildi.

İddianamede ayrıca, 1 şüphelinin ise ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’ suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istek edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*