Osmaniye’deki rüzgar türbinleri, enerji üretimini depremde de sürdürdü

MUZAFFER ÇAĞLIYANER/ÜMİT KAHRIMAN – Osmaniye’de kurulu rüzgar türbinleri, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta gerçekleştirilen depremlerde de üretimi kesintisiz sürdürdü.

Bahçe ve Hasanbeyli ilçe sınırları içerisinde bulunan 186 rüzgar türbini, merkez üssü Pazarcık ve Elbistan olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde zarar görmedi.

Depremlerin derhal sonrasında oluşan elektrik ihtiyacının büyük bölümü, türbinlerden elde edilmiş enerjinin bölgeye verilmesiyle sağlandı.

Kentte 54 türbin ve 135 megavat kurulu güce haiz bulunan Zorlu Enerji RES-HES-Termik Santraller Grup Müdürü Oktay Ertuğrul, AA muhabirine, bölgede lisanslı 4 rüzgar enerji santrallerinin (RES) bulunduğunu söyledi.

Bölgedeki RES’lerin toplam 186 rüzgar türbini ve 258 megavat kurulu güce haiz bulunduğunu dile getiren Ertuğrul, buradaki türbinlerin “asrın felaketi”nde zarar görmediğini belirtti.

Rüzgar türbinlerinin bu sıkıntılı süreçte enerji ihtiyacının karşılanmasında mühim rol oynadığını dile getiren Ertuğrul, şu şekilde devam etti:

“Tedbir amaçlı depremin derhal sonrasında bakım ekiplerimiz türbinlerin zeminlerini denetim ettiler. Onlarda da rastgele bir sorun görülmeyince kesintisiz olarak türbinler elektrik üretimine devam ettiler. Depremin ilk anından itibaren rüzgar türbinlerimizin hepsi üretimdeydi ve hiç bir şekilde enerji üretiminde kesinti olmadı. Zaten enerjinin iletilebilmesi için hatların canlı olması lazım. Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye ait yüksek stres hattına bağlantımız var. O hat canlı olduğundan RES’lerimiz kesintisiz elektrik üretimine devam etti.”

RES’lerin afet zamanında fena gün dostu olduklarını gösterdiklerini söyleyen Ertuğrul, şunları kaydetti:

“Rüzgar türbinleri, elektrik üretiminin yanısıra etraf dostudur. Yani çevreye hiç bir şekilde zarar vermezler. RES’ler tabii afetlerde de ayakta kalabilen ve bu şekilde kritik anlarda enerji üretebilen santrallerdir. Bu bakımdan bu fena gün arkadaşlarının daha da artırılmasının ülkemizin ve hepimizin faydasına olacağı kanaatindeyim.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*