Opel Astra’ya 2023 Red Dot Ödülü!

Opel‘in kompakt segmentteki temsilcisi Astra, 2023 Red Dot Ödülleri’nde Ürün Tasarımı kategorisinde bir ödülün daha sahibi oldu.

Yeni Astra ve station wagon karoserli Astra Sports Tourer, modern Alman tasarımıyla Red Dot Ödülleri’nin 43 üyeli internasyonal jürisinin de beğenisini kazandı. Ödül serisine eklenen bu başarı öncesinde Opel Astra, 2022 Altın Direksiyon Ödülü, 2022 Yılının Aile Otomobili ve Alman Otomobili Ödülleri’nin (GCOTY) bağımsız jürileri tarafınca 2023 Yılının Alman Kompakt Otomobili seçilmişti.

Opel’in Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Adams; “Cesur ve yalın dizayn felsefemiz ile yeni nesil Opel Astra’mız harbiden parlıyor. Her yeni Opel modeli gibi, Astra da çarpıcı Opel Vizör marka yüzüyle yollara çıkıyor ve yenilikçi teknolojiyi romantik bir tasarımla birleştiriyor. Pure Panel kokpiti de bu prensibe göre geliştirdik. Tamamen dijital Pure Panel, sezgisel olarak kullanılabiliyor ve lüzumlu olan detaya odaklanılmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

Tasarım

Yeni Astra bereketli motor seçeneklerine ek olarak, yakında yollara çıkacak tamamiyle elektrikli Astra Elektrik ile çevreci sürüşe odaklanıyor; bunun yanı sıra yalın hatlarıyla ayrışıyor. Markanın öncelikle Mokka’da kullandığı yeni marka yüzü Opel Vizör, dikey ve yatay eksenlerin Opel Şimşek logosunda kesişmesiyle, Opel Compass dizayn felsefesini takip ediyor. Vizör, ön cepheyi tamamiyle kaplıyor. Böylece yeni Astra’nın daha da geniş görünmesini sağlıyor. Aynı zamanda isteğe bağlı olarak sunulan ultra ince Intelli-Lux LED farlar ve Intelli-Vision sisteminin ön kamerası gibi teknolojiler de problemsiz bir halde dizayn bütünlüğüne entegre ediliyor. Yeni nesil Opel Astra’ya taraftan bakıldığında, C sütununun öne doğru bariz şekildeki eğimi dinamizm izlenimini artırıyor.

Otomobilin arka bölümünde süren Opel Compass detayları, ortada konumlandırılan Şimşek logosu, dikey olarak yükseğe konumlandırılan 3. stop lambası ve arka farlar ile tekrarlanıyor. Tüm dış aydınlatmalarda olduğu gibi burada da enerji tasarruflu LED teknolojisi kullanılıyor. İleri teknoloji kompozit malzemeden üretilen arka taraftaki şimşek logosu, bunun yanı sıra bagaj kapağının açılması için de kullanılıyor. Bu teknoloji bunun yanı sıra ince stop lambaları gibi dizayn detaylarının titiz bir halde uygulanabilmesine imkân sağlıyor.

Pure Panel Kokpit

Yeni nesil Pure Panel, her yönüyle dikkat çekiyor. Bu geniş, dijital kokpit, şoför yanındaki havalandırma ile beraber yatay biçimde entegre edilmiş iki tane 10 inçlik ekrana sahip. Yeni Astra ile analog enstrümanlar tarihe karışırken ön camdaki yansımaları engel olan kepenk aynısı bir tabaka sayesinde, vizyonun üstünde bir siperliğe gerek kalmıyor. Bu da ileri teknolojik işlevselliği ve ambiyansı daha da geliştiriyor.

Opel tasarımcıları ve mühendisleri, sürücünün lüzumlu bütün malumat ve kumandalara erişmesi için büyük gayret harcamış. İnce tasarımlı tuşları ile Pure Panel, gözü rahatsız edebilecek unsurlardan arındırılmış. Böylece alt menülere gerek kalmadan dijitalleşme ve sezgisel kullanım arasındaki optimum balans sağlanmış. Buradaki anahtar kelime resim detoks olarak tanımlanıyor. AGR sertifikalı, kullanışlı koltuklarla beraber Astra, hem içeride hem dışarıda modern bir atmosfere sahip.

Red Dot Ödülü

Dünyanın en büyük dizayn ödüllerinden biri olan Red Dot Ödülü, 60 yılı aşkın süredir Ürün Tasarımı, Marka ve İletişim Tasarımı ve Tasarım Konsepti kategorilerinde yenilikçi tasarımları ödüllendiriyor. Jüri, 2023 senesinde 60 ülkenin ürünlerini değerlendirdi. Bu ödül, bir müsabaka olarak değil, bireysel bir ürün testi şeklinde de ele alınıyor.

Kaynak: Carmedya.com / Otomobil

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*