Önlem alınan Van Gölü’ndeki inci kefali stoku 50 bin tona çıktı

DHA

Dünyada yalnızca Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen ve üreme devri olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri içinde akıntının bilakis yüzerek derelere akın eden inci kefallerinin göç yolculuğu devam ediyor.

Yaşam alanı olan Van Gölü’nü 15 Nisan’dan itibaren terk ederek, hasıl olmak için akarsulara göç eden inci kefalinin bu yolculuğu esnasında av yasağı uygulanıyor.

Yumurtalarını bırakmak için gölün tuzlu ve sodalı sularından çıkıp, Alaska’daki somon balıkları gibi akıntının bilakis yüzerek uçarcasına derelere akın eden ve bu sırada da resim güzellik sunan balıkların avlanmaması için jandarma ekipleri de hem kıyıda hem de gölde gece gündüz nöbet tutuyor.

Bu koruma çalışmalarına Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, polis ve zabıta ekipleri de yardımcı veriyor. Van İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma, Erciş Asayiş Bot Timleri ile Muradiye İlçe Jandarma Komutanlığı Alpaslan Jandarma Karakol Komutanlığı ekiplerinin yapmış olduğu bir günlük çalışmasına Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabirleri de eşlik etti.

Ekiplerin, inci kefallerinin göç güzergahı olan Karahan bölgesindeki sazlıklarda drone destekli ve botlarla yapmış olduğu denetimler adım adım görüntülendi.

3 aylık av yasağı

Alpaslan Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferit Ayas, ekiplerin karadan, havadan ve göl üstünde yapmış olduğu koruma çalışmalarını anlattı.

Başçavuş Ayas, inci kefalinin neslinin korunması ve sayısının artması maksadıyla, üreme göçü süresine bağlı olarak her sene 15 Nisan -15 Temmuz tarihleri içinde 3 ay süreli av yasağı uygulandığını belirterek, “Uygulanan av yasağı süresince, Van İl Jandarma Komutanlığı olarak, av yasağının başlamasından ilkin inci kefalinin korunmasına yönelik alınacak tedbirler kapsamında, lüzumlu hazırlıkları ve planlamalarımızı tamamlamaktayız.

Yapılan planlamalar kapsamında Erciş, Muradiye, Tuşba, İpekyolu, Edremit İlçe Jandarma Komutanlıkları ile Asayiş Bot Komutanlığı, Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi ile Sualtı Arama ve Kurtarma Tim Komutanlığı ekipleri ile önleyici tedbirler alınmakta ve 24 saat esasına göre Deli, Zilan, Bendimahi, Karasu, Engil Çayları ile Çolpan Suyu deltasında devriye faaliyeti icra edilerek kaçak avcılıkla savaşım edilmektedir.

Ayrıca av yasağı döneminde inci kefalinin naklinin yasak olması nedeniyle, açılan yol test ve arama noktaları aracılığı ile lüzumlu tedbirler 24 saat esasına göre alınmaktadır.” dedi.

Balık stoku önlemlerle 50 tona çıktı

Van Gölü’nde 2000’li yıllarda 15 bin ton alan inci kefali stokunun, son yıllarda alınan koruma önlemleri vasıtası ile 50 bin tona ulaştığını söyleyen Ayas, “Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre; 2000’li yıllarda göldeki inci kefali stoku aşağı yukarı 15 bin ton seviyelerine düşmüş, 2 yaş üzeri balıkların tamamı yok olma noktasına gelmiş ve yazları akarsulara giren balık sayısı yüzde 90 oranında azalmıştı.

Van İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin etkin çalışmaları neticesinde 2022 senesinde toplam 218 vakaya müdahale edilerek, 25 tane (4 bin 50 metre) manyat ağı, 27 tane (7 bin 870 metre) misina ağı, 116 tane serpme ağ, 34 ton 999 kilo canlı balık, 58 ton 875 kilo ölü balık ele geçirilmiştir.

Ayrıca 240 şahıs ile alakalı 774 bin 468 TL yönetimsel para cezası sonucu uygulanmıştır. Son 5 yılda ise toplamda 846 kaçak avcılık vakasına müdahale edilerek, 698 şüpheli şahıs ile alakalı prosedür yapılma ve bu kişilere 1 milyon 853 bin 523 TL yönetimsel para cezası kesildi. Ayrıca 200 ton 449 kilosu canlı olmak suretiyle 493 ton 939 kilo inci kefali ele geçirildi. Konu ile alakalı ise 67 vasıta trafikten men edilmiştir.

Ele geçirilen canlı balıklar da hayat alanlarına bırakılmış. Kaçak avcılık kararında nesli tükenme noktasına gelen göldeki inci kefali stoku, alınan etkili tedbirler vasıtası ile bugün itibarıyla gölde 50 bin tona yaklaştığı yetkili kurumlar tarafınca bildirilmiştir.” diye konuştu.

Hava kara ve göl üstünde denetim

Av yasağı döneminde karadan meydana getirilen inci kefali nöbetine, havadan ve göl üstünden de desteklendiğini kaydeden Ayas, “Karadan Van İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi, Erciş ve Muradiye İlçe Jandarma Komutanlıkları Asayiş Timleri ile beraber 24 saat esasına göre çalışmalar sürdürülmektedir.

Kaçak avlanmanın sık sık meydana geldiği kritik yerlere yerleştirilen jandarma timleri, gündüz dürbünlerle, gece ise termal kameralar ile araziyi gözetlemektedir. Karadan ulaşım olmayan bölgelerde ise Edremit Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı ekiplerince su üzeri araçlarla devriyeler planlanarak, karadan alınan tedbirler takviye edilmektedir.

Havadan ise kullanımımızda bulunan dronelarla alınan tedbirler desteklenmekte olup kaçak avcılık yapılmasına müsaade edilmemektedir. İnci kefali av yasağı komisyon kararları doğrultusunda ilde valiliğin, ilçelerde ise kaymakamlıkların koordinesinde, Van İl Jandarma Komutanlığı, Van İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Sahil Güvenlik Van Grup Komutanlığı personelinin katılımı ile koordinasyon toplantıları icra edilmektedir. Sahada ise toplantılarda alınan kararlar doğrultusunda, bütün hissedar kurumlarla ortak hareket edilerek tam bir ahenk ve iş donanması içinde mücadeleye devam edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*