Mithat Sancar: Selahattin Demirtaş ile fikir farklılıkları var, ayrılık yok

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile düşünce farklılıkları bulunduğunu fakat ayrılığın olmadığını belirtti.

Sancar, “Fikir farklılığını soruna dönüştürmek için devamlı köpürten çevreler var” dedi.

‘yeniden TV’ YouTube kanalında Ayşegül Doğan’a konuşan Sancar, Selahattin Demirtaş hakkında açıklamalarda bulundu.

“ONUN GÖNDERDİĞİ ÖNERİLERİ DE ALIP, DEĞERLENDİRİYORUZ”
“Selahattin Demirtaş arkadaşımızla iletişim hiç bir vakit kopmadı, aksamadı da” diyen Sancar, “Düzenli bir iletişim var kendisiyle parti yönetimi arasında. Hem bizim MYK adına görevlendirdiğimiz bir arkadaşımız bu iletişimi sağlıyor, tabi kendisi de birtakım durumlarda avukatlarıyla görüş iletiyor. Biz de kendisine önerilerimizi, fikirlerimizi söylüyoruz. Onun gönderilmiş olduğu önerileri de alıp, değerlendiriyoruz. Bu hususta bir problem yok” ifadelerini kullandı.

“DEMİRTAŞ’LA HER KONUDA FİKİR BİRLİĞİ İÇİNDE OLMAMIZI BEKLEMEK DE DOĞRU DEĞİL”
Sancar, şu şekilde devam etti:

İkincisi, Demirtaş’la her hususta düşünce donanması içerisinde olmamızı beklemek de doğru değil, lüzumlu değil. Çünkü HDP çoğulcu bir parti ve partinin kurullarındaki tartışmalarda da değişik görüşler ortaya çıkabiliyor. HDP’de karar mekanizmaları şu şekilde işliyor: Herkes görüşünü söyler, tartışılır, sonuna kadar tartışılır ve bu tartışmalar bir mutabakatla sonuçlanır. Bu mutabakata bağlılık ve bu mutabakat üstüne kurulan siyasetleri sahip çıkmak HDP’yi bir arada tutan çimentodur. Biz bu süreci bu şekilde işletiyoruz.

“ÇOK SAYIDA SPEKÜLASYONLA KARŞILAŞIYORUZ”

“Selahattin Demirtaş arkadaşımızla aramızda birtakım mevzularda birtakım durumlarda düşünce farklılıkları olur, oluyor, doğaldır; fakat daha ilkin de dediğim gibi, ayrılık cezaevi duvarlarından oluşuyor” diyen Sancar, şunları anlatım etti:

“Sorun yok, düşünce farklılıkları var; ayrılık yok. Fikir farklılığını soruna dönüştürmek için devamlı köpürten çevreler var. Bunu açıkça söylemem lazım. Demirtaş’tan gelen bir açıklamanın derhal HDP’yle ayrılık anlamına geleceği şeklinde yorumlandığı birden fazla spekülasyonla karşılaşıyoruz. Biz de Selahattin arkadaşımız da buna karşı dikkatliyiz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*