Memur ve memur emeklilerinin maaşları ne kadar olacak?

TÜİK’in, mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber emeklilerin 2023’ün ikinci yarısında alacakları zam konusu ile ilgili da son viraja girildi. Açıklanan enflasyon rakamına göre de memur ve emeklileri için enflasyon farkı kesinleşti. Hürriyet yazarı Noyan Doğan, zamlı maaşları yazdı.

Doğan, bugünkü yazısında şunları kaydetti:

“TÜİK’in açıklamış olduğu 5 aylık enflasyona göre üniversite mezunu memurun maaşı 14.300 liraya, şube müdürünün 23.427 liraya, derecesi 1/4 olan öğretmenin maaşı 17.887 liraya, derecesi 8/1 polis memurunun 20.652 liraya, uzman doktorun 28 bin liraya, hemşirenin 17.680 liraya çıkacak.

Temmuz ayında emeklilere kademeli zam da öngörülüyor. Kademeli zam, refah oranı artışı ve enflasyon zammı ile beraber temmuz ayında emeklilere üçlü bir zam yapılması planlanıyor. Temmuz ayında en düşük emekli aylığının da artırılması gündemde.

Temmuz ayında görevdeki memurların maaşlarında da enflasyon zammının haricinde iyileştirme yapılacak. En düşük memur maaşı 12 bin lira. Yapılacak düzenleme ile en düşük memur maaşına ilkin seyyanen zam yapılacak, bunun üstüne toplu kontrat zammı ve enflasyon farkı eklenecek: Böylece en düşük memur maaşı net 22 bin liraya çıkacak.” 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*