Mehmet Şanver kimdir, nereli? Emekli Korgeneral Mehmet Şanver neden öldü? Mehmet Şanver hangi partide görev yaptı?

15 Temmuz darbe girişimi sırasında kızının düğünü basılarak rehin alınan, DEVA Partisi’nin kurucularından olan emekli Korgeneral Mehmet Şanver yaşamını kaybetti. Peki, Mehmet Şanver kimdir, nereli? Emekli Korgeneral Mehmet Şanver niçin öldü? Mehmet Şanver hangi partide vazife yaptı? İşte, Mehmet Şanver ile ilgili merak edilenler…

MEHMET ŞANVER KİMDİR?

Mehmet Şanver, 16 Kasım 1957 tarihinde Yozgat’ta dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Yozgat’ın Yerköy ilçesinde tamamladı.

1975 Yılında Kuleli Askeri Lisesi’nden, 1979 senesinde Hava Harp Okulu’ndan mezun oldu.

1993 Yılında Hava Harp Akademisi’ni Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle ve dereceyle bitirdi.

1993-1997 yıllarında Balıkesir 9ncu Ana Jet Üssü’nde muhtelif görevlerin akabinde 192nci KAPLAN Filo Komutanlığı yaptı.

Yoğun Ege görevlerinin yanında, Filosu ile İtalya’ya intikal edip NATO’nun Bosna operasyonu kapsamında hava müdafaa görevlerini icra etti. NATO madalyası ile ödüllendirildi. Komutanlığı döneminde 192nci Filo Türkiye’de en etkin Hava Savunma Filosu seçildi; kendisi üstün birlik yetiştirme ve eğitim başarı ödülüne layık görüldü.

1999-2001 yılları aralığında Ottava (Kanada) Askeri Ataşesi olarak vazife yaptı.

2004’te birinci sıradan Tuğgeneralliğe terfi etti. 2008 ve 2012 yıllarında gene birinci sıradan Tümgeneral ve Korgeneralliğe terfi etti.

Generallik kariyeri boyunca; Hava Kuvvetleri Plan Program Daire Başkanı, 9ncu Ana Jet Üs (Balıkesir) Komutanı, 1nci Kuvvet (Eskişehir) Kurmay Başkanı, Hava Kuvvetleri Lojistik Başkanı, 1nci Hava İkmal Bakım Merkezi (Eskişehir) Komutanı, Hava Lojistik Komutanı, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı ve en son Muharip Hava Kuvveti Komutanı olarak vazife yaptı.

Üs komutanlığı sırasında En Başarılı Muharip Birlik ödülünü alarak eğitim başarı ödülü ile taltif edildi. Komuta etmiş olduğu dönemde İkmal Bakım Merkezi internasyonal nitelik emniyet sertifikası (AS9110A) alan Türkiye’deki ilk ve Avrupa’daki tek askeri yapınak oldu. Muharip Hava Kuvveti Komutanı olarak birçok iç emniyet operasyonunu yönetti ve bunlara bizzat katıldı. Bu çerçevede, harekat, lojistik ve müdafaa endüstri alanlarında mühim bir yöneticilik tecrübesini sahip oldu.

15 Temmuz sonrasında, mutat tarihine göre öne çekilerek 28 Temmuz 2016 tarihinde yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısında vazife süresi bir sene uzatılmış ve Harp Akademileri Komutanı olarak atanmış olmakla birlikte, bu rolü kabul etmeyerek kendi talebi ile emekli oldu.

MEHMET ŞANVER ÖZEL HAYATI

Mehmet Şanver, evli ve iki çocuk babasıydı.

MEHMET ŞANVER NEDEN ÖLDÜ?

Şanver’in vefatını DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan duyurdu. Babacan, “Çok üzgünüm. Partimizin kurucularından, kıymetli yol dostum Emekli Korgeneral Mehmet Şanver’i kaybettik. Onda, vatanperverliğin ve demokratlığın ayrılmazlığını gördük. Ailesinin, sevenlerinin ve hepimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*