Mega teknoloji koridoru kuruldu! İki ülke dört şehri kapsıyor

İnovasyon ekosisteminin mahalli ve internasyonal kaynaklarla beslenmesinin yolunu açacak Mega Teknoloji Koridoru kuruldu. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla 2019’da hayata geçirilen Bilişim Vadisi; Kocaeli’den İstanbul’a, oradan İzmir ve Bakü’ye ulaştı. Bilişim Vadisi İzmir, Bilişim Vadisi İstanbul ve Bilişim Vadisi Bakü’nün resmi açılışları için İzmir’de merasim düzenlendi.

Açılış törenini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gerçekleştirdi. Her iki bakan da bu açılışlarla Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü olan Bilişim Vadisi’nin internasyonal marka olma yolunda mühim bir adım attığının altını çizdi.

Mustafa Varank – Muharrem Kasapoğlu

‘İZMİR EN ÖNDE KOŞACAK’

Bilim ve siyaset dünyasından katılım olan törende Bilişim Vadisi ve Mega Teknoloji Koridoru tanıtıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, konuşmasında Bilişim Vadisi ile İzmir’in bundan bu şekilde ulusal teknolojinin de öncüsü olacağına vurgu yaptı. Kasapoğlu, şunları söyledi: “Türkiye artık hayallerine yürüyen bir ülke. Havada, karada, denizde nerede olmak gerekiyorsa oradayız. Bu ülkenin evlatlarıyla oradayız. Bu ülkenin hiç bir vakit elini taşın dibine koymaktan kaçınmayan, birbirinden kıymetli, yüreği zengin, gönlü varlıklı evlatlarıyla oradayız ve orada olmaya devam edeceğiz.”

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TEKNOPARKI

Bilişim Vadisi markasının 2019’dan bu yana mühim katkılar yarattığına dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da konuşmasında, Mega Teknoloji Koridoru ile Bilişim Vadisi’nin İzmir, İstanbul ve Bakü’ye genişletildiğini anlatım etti. Varank, “Hatırlarsanız Türkiye’nin teknoloji üssü Bilişim Vadisi’nin açılışını, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 2019 ‘da gerçekleştirmiştik. 3.5 milyon metrekarelik alan üstüne kurulu olan Bilişim Vadisi şu an ülkemizin en büyük teknoparkı. Bilişim Vadisi kuruluşundan bu yana, müdafaa sanayisinde elde ettiğimiz başarıların sivil alana taşınmasına öncülük ediyor. Mobiliteden malumat iletişim teknolojilerine, yazılımdan tasarıma kadar çoğu kritik sektörde İstanbul ve Kocaeli kampuslarında 500’e yakın şirket vadimizde yer alıyor” dedi.

İZMİR’DE 6 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

BİLİŞİM Vadisi İzmir 63 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Yerli ve yabancı çoğu teknoloji girişimcisine ev sahipliği yapacak. 6 binden fazla şahsa istihdam sağlayacak. Bakan Varank, “Burada sıhhat ve ziraat teknolojileri başta olmak suretiyle mobilite, irtibat teknolojileri, akıllı şehirler, siber güvenlik, dizayn ve oyun teknolojilerine odaklanacak kuvvetli bir platform olarak ön plana çıkacak.

Mega Teknoloji Koridoru internasyonal alana uzayarak Bakü’ye kadar genişledi. Böylece, Bilişim Vadisi’ni internasyonal marka yapma yolunda mühim bir eşiği daha aşmış olduk. Bu koridor ile Kocaeli, İstanbul, İzmir ve Bakü içinde teknolojik ve ekonomik ilişkiler gelişecek, karşılıklı deneyim transferi güçlenecek. İşbirliği ve ortaklıklar teşvik edilerek yeni teknolojilerin, mamüllerin ve hizmetlerin üretilmesine katkı sağlanacak” diye konuştu.

SİVİL TEKNOLOJİLER ODAKTA

İLK olarak Kocaeli’de kurulan Bilişim Vadisi, Türkiye’nin müdafaa sanayisinde kaydettiği başarının sivil teknolojilere aktarılmasını amaçlıyordu. Yerli araba Togg’a da ev sahipliği yapan Bilişim Vadisi; Kuluçka İşletme Merkezi, Dijital Oyun ve Animasyon Kümelenme Merkezi, Türkiye Açık Kaynak Platformu, Hızlandırma Programları ve 42 Yazılım Okulları’yla teknoloji ve inovasyon ekosisteminde ismini sıkça duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, projeyle alakalı şu detayları verdi: “Kocaeli, İstanbul, İzmir ve Bakü kampuslarıyla Türkiye’nin mevcut jeopolitik avantajlarını jeoteknolojik şeklinde de güçlendirmeyi hedefleyen Bilişim Vadisi, üniversitelerle geliştirdiği projeler, kuvvetli markalarla sürdürdükleri işbirlikleri ve girişimcilere sağlamış olduğu avantajlarla dikkatleri çekiyor. Bilişim Vadisi’nin Kocaeli ve İstanbul kampüsleri, toplamda 475 firmayı içeriğinde barındırıyor. Halen 530 projenin sürdüğü kampuslarda bugüne dek 314 proje tamamlandı.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*