Küresel Piyasalar Fed ve Çin Endişeleriyle Negatif Seyrediyor

Küresel piyasalar, Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) para politikalarına dair belirsizlikler ve Çin ekonomisine yönelik endişelerle olumsuz seyrediyor.

Enflasyon ve resesyon ikilemi, mevcudiyet tutarları üstünde etkili olmaya devam ediyor.

Fed’in gelecek devre para politikalarının ne yönde gelişeceğine dair belirsizlikler fiyatlamaları zorlaştırırken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yarın Kongre’de yapacağı sunu piyasaların odağında bulunuyor.

Geçen hafta siyaset faizini durağan(durgun) bırakan Banka, buna rağmen ürem artışlarının devam edebileceği sinyali verirken, Fed’in sene sonu siyaset faizi projeksiyonunu yüzde 5,6 olarak belirlemesi, sene sonuna kadar iki ürem artışı olabileceği olasılığını fiyatlamalara dahil etti.

Buna göre, para piyasalarında Fed’in önümüzdeki ay siyaset faizini yüzde 75 ihtimalle 25 baz puan artıracağı fiyatlanırken, Powell’ın yarınki açıklamalarının mevzubahis beklentiler üstünde etkili olması bekleniyor.

Öte yandan, Çin ekonomisine dair endişeler günden güne güçlenirken, emtia tutarları da bu durumdan etkilenmeye devam ediyor.

Bakırın libresi yeni günde düşüş eğilimini üst üste üçüncü iş gününe taşırken, şu sıralarda yüzde 0,6 azalışla 3,84 dolardan prosedür görüyor.

Dün New York borsasında dinlence bundan dolayı prosedür gerçekleşmezken, endeks vadeli kontratlar yeni günde satış ağırlıklı bir seyir izliyor.

Avrupa’da dün satış ağırlıklı bir seyir öne çıkarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri lafla yönlendirmelerine devam ediyor.

ECB Başkan yardımcısı Luis de Guindos, çekirdek enflasyondaki gerilemenin sınırı olan olabileceğini belirterek, ECB üyesi Yannis Stournaras, ürem artışlarının bu sene son bulabileceğini söyledi.

Öte yandan, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) siyaset faizini 25 baz puan artırmasına net gözüyle bakılırken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın sene sonuna kadar toplamda 100 baz puandan fazla ürem artışına gidebileceği öngörülüyor.

Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,71, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,96, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,01 ve İtalya’da MIB 30 endeksi 0,39 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni güne de düşüşle başladı.

Asya’da hisse piyasaları satış ağırlıklı bir seyir izlerken, Çin’de ekonomiyi desteklemek adına atılan adımlar devam ediyor.

Çin Merkez Bankası (PBoC), 1 senelik kredi ürem oranını (LPR) yüzde 3,65’ten yüzde 3,55’e, 5 senelik kredi ürem oranını ise yüzde 4,30’dan yüzde 4,20’ye indirdi. PBoC, daha ilkin de siyaset faizlerinde indirime gitmişti.

Bugün Japonya’da açıklanan verilere göre, endüstri üretimi senelik bazda yüzde 0,7 gerilerken, kapasite kullanım payı aylık bazda yüzde 3 yükseldi.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 1,5, Çin’de Şanghay sentetik endeksi yüzde 0,2 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 geriledi.

Yurt içerisinde dün satış ağırlıklı seyreden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışın yüzde 3,77 altında 5.269,31 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün yatay seyirle 23,6132’den kapanmasının sonrasında bugün bankalararası piyasanın açılışında 23,6390 seviyesinden prosedür görüyor.

Analistler, bugün yurt içerisinde finansal hizmetler emniyet endeksi ve yurt dışı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), yurt haricinde ise Avro Bölgesi’nde ödemeler dengesi ve ABD’de inşaat izinleri ile mesken başlangıçları verilerinin takip edileceğini belirterek, yöntem açıdan BIST 100 endeksinde 5.200 ve 5.150 seviyelerinin destek, 5.300 ve 5.400 puanın direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, haziran ayı finansal hizmetler emniyet endeksi

10.00 Türkiye, nisan yurt dışı ÜFE

11.00 Avro Bölgesi, nisan ayı ödemeler dengesi

15.30 ABD, mayıs ayı inşaat izinleri ve mesken başlangıçları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*