Kolunuzda Taşıyacağınız Telefon: Huawei Watch 4 Pro İncelemesi

Akıllı saatlerin popülerliği gün geçtikçe artmaya devam ederken sektördeki rekabet ve sunulan özelliklerin kapsamı da artıyor. Yeni model akıllı saatler artık telefonlarımızdan bağımsız apayrı telefonlara bile dönüştü.

Sektörün baskın isimlerinden Huawei’nin Watch 4 Pro model akıllı saati de söylediklerimizden farksız, hatta dahası da var. Kısa süreliğine deneyimleme şansı elde ettiğimiz Huawei Watch 4 Pro hakkındaki bütün tecrübelerimizi paylaşıyoruz.

Huawei Watch 4 Pro’yu kağıt üstündeki özellikleriyle tanıyalım:

Huawei Watch 4 Pro, firmanın klasik saat görünümünü akıllı saatlere yansıttığı dizayn hatlarını taşımaya devam ediyor. Akıllı saat, havacılık sınıfı titanyum materyalden inşa edilmiş 48 mm’lik bir gövdeye ev sahipliği yapıyor. Huawei’nin paylaşmış olduğu bilgilere göre 4 Pro, bundan önceki nesile göre 3 kat daha kuvvetli ve 2 kat daha sert gövdeye sahip.

Titanyum ve deri kayış alternatifleriyle gelen akıllı saati öne çıkaran asli tasarımsal özelliklerinden biriyse ağırlığı. Cihaz, 48 mm’lik büyük gövdesine karşın kayışlar hariç 65 gram ağırlığa sahip.

Watch 4 Pro’nun bütün kontrolleri, gövdenin sağ bölümüne konumlandırılmış bir dönen buton ve bir yan buton ile sağlanıyor.

Cihaz içeriğinde ivmeölçer, jiroskop, pusula, optik kalp atış hızı sensörü, ortam ışığı sensörü, barometre, ısı sensörü, EKG sensörü ve derinlik sensörü yer alıyor.

Watch 4 Pro monitörü ise 1,5 inç büyüklüğünde. Ekran, LTPO AMOLED paneliyle renklerin fazlasıyla canlı ve aydınlık altında bile içeriğin görülmesini sağlıyor. 466 x 466 px çözünürlük de 1,5 inçlik bir monitör için keskin imaj sunulmasını sağlıyor.

Cihazda ilaveten düşme tespiti, tek dokunuşla acele yardım (SOS) ve dalış bilgisayarı da yer alıyor. Tüm bu donanım, gövdenin 12,9 milimetre kalınlığa haiz olmasını sağlıyor. Bu seviye, şahsa göre kalın ya da ince gelebilir.

Huawei Watch 4 Pro’nun deneyimimize göre artıları ve eksileri:

Artıları:

 • Klasik saat görünümünü severler için tatminkâr tasarım
 • eSIM desteğiyle tamamiyle bir telefona dönüşebiliyor olması
 • Üst seviye araç-gereç kalitesiyle yüksek dayanıklılık
 • Günlük hayatta her şartta kullanıma makul olması
 • Kontrollerinin yalnızca iki tuşla bile basitçe yapılabilmesi
 • Akıcı arayüz
 • Telefona bağlıyken mesajlara saat üstünden cevap verebilme, bildirimleri takip edebilme
 • Geniş tatbik kütüphanesi
 • Telefondan bağımsız, yalnızca kendi içeriğinde çalışabilen navigasyon
 • Uzun süre şarj ihtiyaçı duymadan kullanabilme
 • Rakiplerine göre makul fiyatlı olması

Eksileri:

 • Gövdenin kalınlığı kimi kullanıcının hoşuna gitmeyebilir
 • iOS cihazlarda mesajlara cevap verememe (Apple’ın ekosistem kısıtlaması nedeniyle)

İncelememize geçelim:

İncelememize cihazın ekranından başlamayı makul görüyoruz. Çünkü Huawei, yeni nesil akıllı saatlerinde kullanmaya başladığı LTPO AMOLED açık oturum ile harikalar yaratmayı başardı. Cihazın ekranında görünen renkler, en yoğun Güneş ışığı altında bile canlılığını koruyabiliyor, en geniş açılardan bile monitör içerisinde ne olduğunun görülmesini sağlıyor.

Ekrana dokunduğumuzda da iyi izlenimimiz sürmeye devam ediyor. Her bir dokunma hareketiniz gecikmesiz ve kesintisiz birşekilde mukamele buluyor.

Tasarıma geçecek olursak, burada bireysel görüşler oldukça daha oldukça öne çıkıyor. Şahsen akıllı saatlerin kolda elektronik bir aygıt olarak durmaması gerektiğini, premium ve elegant dizayn hatlarını aynen taşıması icap ettiğini savunuyorum.

Watch 4 Pro da bir oldukça Huawei akıllı saat gibi bu hususta beni memnun etmeyi başardı. Titanyum kayış ve deri kayış arasında seçim yapmak zor olsa da görünüş olarak deri kayıştan yana olmayı tercih ederdim. Neyse ki elimize geçen akıllı saat de deri kayışa haiz idi.

Tasarım konusu ile ilgili vurgu yapılması ihtiyaç duyulan bir öbür nokta ise cihazın neredeyse her insanın bileğine makul olması. Bilek ölçüsü 140 – 210 milimetre olan bütün kişiler, saati kolaylıkla kollarına takabiliyorlar.

Kullanım kolaylığı: 

Huawei Watch 4 Pro’yu durağan(durgun) duruyorken yalnızca monitörü üstünden denetim edebiliyoruz. Ancak birtakım kullananların akıllı saatler için fazla bulmuş olduğu iki tane tuş, diğer kullanım senaryolarında devreye giriyor.

Sadece dönen ve menü rolü gören bir tuşun yanısıra ekstra bir tuşun olması, bilhassa yürürken ve spor yaparkenki gibi dinamik durumlarda ekrandaki içerisinde ne olduğu oldukça kolay bir halde değiştirmenizi sağlıyor. Bu nedenle akıllı saatte Huawei’nin bu hususta yeni bir standart belirlemeye başladığını söyleyebiliriz.

Ayrıca ikinci tuş, nabız ölçümü için de bir sensöre yer veriyor. Parmağınızı bu tuşa koyarak nabzınızı ölçebiliyorsunuz.

Sağlık özellikleri var evet, peki günlük hayatta ne işimize yarıyor?

Akıllı saatlerin en büyük özellikleri kuşkusuz gövdenin altında yatan sensörlerde ve bu sensörlerden elde edilmiş verilerin yansıtılmasında yatıyor. Huawei Watch 4 Pro, sadece üç beş değişik standardize yapmıyor.

Akıllı saat ile standart nabız ölçümünün yanı sıra teneffüs kontrolü, EKG, ve damar şiddeti ölçümleri dahi yapabiliyoruz. Üstelik bunların her birini ayrı ayrı yapmak zorunda da değiliz.

Akıllı saat ile 1 dakika içerisinde 7 değişik sıhhat taraması gerçekleştirebiliyoruz. Bu kısa süre içerisinde nabzımız, kandaki oksijen seviyemiz, gerilim seviyemiz, cilt sıcaklığımız, EKG ile kalp kasımızın faaliyetlerini, damar sertliğimizi ve teneffüs durumumuzu öğrenebiliyoruz.

Elbette bu standardize günlük hayatta yüksek etkinlik durumunuz yoksa pek de işinize yaramıyor. Ancak sıklıkla spor yapan biriyseniz, yalnızca bir dakikanızı ayırarak her spor aktivitenizden sonra verilerinizi kayıt dibine alabiliyor, uzun dönemde performansınız ile ilgili kapsamlı bir veri kütüphanesine haiz olabiliyorsunuz.

Spor yapıyorsanız HUAWEI Health uygulaması içeriğinde depolanan veriler ışığında spor uygulamanızı şekillendirebiliyor, lüzumlu düzenlemeleri yapabiliyorsunuz.

Biraz da performans ve uygulamalara bakalım:

Huawei Watch 4 Pro’yu kullandığımız süre süresince cihazın kuvvetli donanımı ve stabil yazılımlarının meyvesini gördük. Cihaz, hiç bir şekilde takılma ya da donma problemi yaşamadı, her dokunuşumuzda istediğimiz rolü hiçbir rötar yaşamadan yerine getirdi.

Aynı durum, Huawei’nin tatbik kütüphanesi AppGallery üstünden indirdiğimiz üçüncü taraf uygulamalarda da dengesini korudu. Akıllı saatler için tasarlanan ufak çaplı oyunlarda da performans konusu ile ilgili hiç bir problem yaşamadık.

Akıllı saatteki uygulamaların en önemlisi: Telefondan bağımsız çalışan navigasyon

Uygulamalar konusu ile ilgili Huawei’nin bilhassa bir yerleşik uygulamasına parmak basmakta yarar var. Huawei’nin akıllı saate yüklenmiş olarak gelen uygulaması Pedal Maps, akıllı saatlerin birer telefon olması argümanını sonuna kadar destekliyor.

Uygulama, telefondan bağımsız bir halde çalışıyor. Bu sayede yalnızca akıllı saatinizi kullanarak konumunuzu takip edebiliyor, navigasyon hizmetlerine erişebiliyorsunuz. Uygulamanın harita verilerini dört değişik köklü harita hizmetinden (TomTom, Here, Zenrin ve OpenStreetMap) alması da en yüksek doğrulukta ve güncellikte haritaya erişmenizi sağlıyor.

Üstelik haritaya erişmek için sürekli internete bağlı olmanız gerekmiyor. Çevrimdışı kullanım için verileri daha önceden cihaza indirebiliyor, böylece internet bağlantınızın olmadığı durumlarda da navigasyona erişebiliyorsunuz.

Ayrıca tatbik içeriğinde yürüyüş ve bisiklet gibi sporlar için daha önceden belirlenmiş ve tavsiye edilen rotalara da erişebiliyorsunuz.

eSIM desteğinden bahsetmezsek olmaz:

Burada “akıllı saatler birer akıllı telefona dönüştü” argümanına yeniden dönüyoruz. Huawei Watch 4 Pro, kendi segmentindeki bütün rakiplerinden ayrımsız olarak eSIM desteğine ev sahipliği yapıyor.

eSIM desteği vasıtası ile yanınızda telefon yokken ya da aygıt telefonunuza bağlı değilken, kendi hattınız üstünden aramalar yapabiliyor, mesajlar gönderebiliyorsunuz.

Günlük hayatta standart bir kullanım ile kullanım ömrü ve batarya:

Huawei Watch 4 Pro ile yürüyüş ve koşu yaptık, bisiklet kullandık. Navigasyonumuz aktifken yolumuzu ve güzergahımızı takip ettik, spor sırasında devamlı nabız takip edeni hususi durumunu etken bıraktık.

Bu aktivitelerin yanı sıra akıllı saati sürekli telefonumuza bağlı şekilde kullandık. Günlük hayatta bildirim takibi, Android telefon ile mesajlara cevap vermek haricinde pek de etken bir kullanım yapmadık.

Senaryo bu olunca Huawei’nin vadettiği tipik kullanım ömrüne yaklaştığımızı gördük. Cihazı kullandığımız iki günlük süre süresince şarjını bitiremedik, neredeyse %50 seviyesine indirebildik. Bu da tipik kullanımda vadedilen 4,5 günlük sürenin gerçeklik taşıdığının bir kanıtı oldu.

Deneyimleyemediğimiz şey ise Huawei’nin ultra uzun kullanım ömrü sunmuş olduğu “Ultra Uzun Batarya Ömrü Modu” idi. Huawei, bu mod aktifken cihazın tek şarjla 21 güne kadar kullanılabileceğini söylüyor.

Huawei Watch 4 Pro ile teneffüs denetimi yapabildiğinizi söylemiştik. Bu testi yazıda görseller ile aktaramadığımızdan, testi görmek için videomuzu izleyebilirsiniz. Ayrıca saatin iyi mi bir kullanım sunduğunu da canlı bir halde araştırma videomuzda bulabilirsiniz.

Huawei Watch 4 Pro fiyatları:

Huawei Watch 4 serisinin fiyatları, geçerli olan kampanyalı fiyatlarıyla beraber 13 bin 499 TL’den başlıyor. 10 Haziran’da Türkiye’de satışa sunulan cihazların tutarları ise şu şekilde:

 • Huawei Watch 4: 13.499 TL (Kampanyasız 15.999 TL)
 • Huawei Watch 4 Pro (deri kayış): 15.499 TL (Kampanyasız 17.999 TL)
 • Huawei Watch 4 Pro (titanyum kayış): 18.499 TL (Kampanyasız 20.999 TL)

Huawei, Watch 4 serisini alan her şahsa bunun yanı sıra 1.699 TL tutarındaki FreeBuds 5i kulaklıkları da armağan ediyor. Akıllı saat ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak ve satın almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Watch 4 deneyimlerimizden bahsetmiş olduğumuz araştırma videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

#işbirliği

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*