Kılıçdaroğlu ilk kez yanıtladı: İstifa edecek mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonrasında dört gözle beklenen sorulara dair açıklamalarda bulundu.

Halk TV yazarı Fikret Bila, Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği röportajı köşesine taşıdı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu, “İktidar seçim kampanyasını, yalana, iftiralara, montaj kasetlere dayandırarak yürüttü. Halka yalan söyledi. Halkına yalan söyleyen biri cumhurbaşkanı olabilir mi? İktidarın ve seçim kampanyasının bu yönüyle sorgulanması gerekir” dedi.

Kılıçdaroğlu seçim sonucunu iyi mi değerlendirdiğine dair soruya, “Seçim kampanyası süresince benim hakkımda yalan söylediler. İftiralar attılar. Sahte videolarla kampanya yürüttüler. Ve bu videoların düzmece olduğunu, montaj bulunduğunu itiraf ettiler. Yüksek Seçim Kurulu seçim sonucunu onayladı fakat bu sonucun etik meşruiyeti yoktur. Ayrıca kimlere oy kullandırıldığını da gördük. İthal seçmen yarattılar. Türkçe bilmeyen yabancıların oy kullandığını gördük. Bu da etik açıdan sorgulanmalıdır. Seçimin etik meşruiyet açısından hukukçular da ilahiyatçılar da tartışmalıdır” dedi.

‘HEP BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ’

Seçimden sonra ‘istifa edip etmeyeceği’ hakkında de izahat yapan Kılıçdaroğlu, “CHP oldukça köklü bir parti. CHP’de her kanaat kolaylıkla dillendirilir, tartışılır ve bu süreç sonunda partinin yetkili kuralları karar verir. Şimdi bu süreci yaşıyoruz. MYK’da, Parti Meclisi’nde incelemeler, değerlendirmeler, tartışmalar yapılacak ve hep beraber karar vereceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

‘HİÇBİR GERGİNLİK YOK’

Kılıçdaroğlu’na parti içerisinde bir gerginlik olup olmadığını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla Genel Merkez Yönetimi arasında bir münakaşa olup olmadığına dair soruya da “Hiçbir bir problem yok. Hiçbir gerginlik yok. Hep beraber konuşup, değerlendirip yol haritamızı belirleyeceğiz” cevabını verdi. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*