Karabağlar’da ‘Madımak’ anısına “Ateşe Dönenler” sergisi açıldı

Madımak Katliamı’nın 30. senesinde yaşamını kaybedenler, “Ateşe Dönenler” sergisiyle anılıyor. Karabağlar Belediyesi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Buca Şubesi işbirliğiyle dördüncüsü düzenlenen internasyonal görsel sergisi, Karabağlar Belediyesi’nin ana hizmet binası sergi salonunda açıldı.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Buca Şube Başkanı Yıldız Yılmaz, serginin küratörü Emine Özdemir, Karabağlar Belediyesi Meclis Üyesi Nedim Topaloğlu, eser sahipleri, bürokratlar ile birden fazla sanatsever katıldı.

Olayların yaşandığı 2 Temmuz zamanı öncesi bu şekilde bir serginin açılmasının anlamlı bulunduğunu belirten Başkan Selvitopu, “Sanat, yaşananları geleceğe taşır ve unutturmaz. Topluma mühim bir mesaj verir. 2 Temmuz 1993 senesinde yaşanmış olan acı vakaları sizler tuvallerinize yansıttınız. Geleceğe de taşımış olacaksınız. 30. yılındayız fakat acılarımız hala taze. Bu vakası hiç bir vakit unutmayacağız, unutturmayacağız” diye konuştu.

“30 ASIR DA GEÇSE MADIMAK UNUTULMAZ”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Buca Şubesi Başkanı Yıldız Yılmaz da, “Herkes bilmelidir ki Madımak Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu yüzden vakit aşımı olamaz. 30 sene değil 30 asır da geçse Madımak ve bu tür insanlık suçlarını unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Küratör Emine Özdemir de desteklerinden dolayı Başkan Selvitopu’na teşekkür etti.

Konuşmaların sonrasında Başkan Selvitopu sergiye katılan bütün sanatçıları kutlayarak kendilerine sertifikalarını verdi. Yıldız Yılmaz’a da Doğa Dostu Fidan Sertifikası sundu.

33 sanatçının resimlerinin bulunduğu “Ateşe Dönenler” sergisi, 21 Temmuz tarihine kadar aleni kalacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*