Kadın Balıkçı Gemisi Sahiplerine 4,1 Milyon Lira Ödeme Yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ufak ölçekli balıkçıların desteklenmesi kapsamında bu sene 721 hanım balıkçı gemisi sahibine 4,1 milyon lira ödeme yapıldı.

AA muhabirinin Bakanlıktan edinmiş olduğu bilgiye göre, Türkiye’de ufak ölçekli balıkçılığın pazar ve gelir imkanlarının çeşitlendirilmesi, güçlendirilmesi ve sürdürülebilir olması amacıyla muhtelif çalışmalar yürütülüyor.

Bununla beraber ufak ölçekli balıkçılık, su ürünleri yetiştiriciliği, işleme-değerlendirme faaliyetlerinde hanımlar da kuvvetli bir halde yer alıyor.

Ülkede öteki üretim alanlarında olduğu gibi balıkçılık sektöründe de hanım varlığının güçlendirilmesi hedefleniyor ve bu doğrultuda politikalar uygulanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca hanım balıkçıların da bulunduğu ufak ölçekli balıkçılık faaliyetleri 2017’den itibaren destekleme kapsamına alındı. Bu destekleme modelinde mevzubahis yıldan bugüne dek toplam 152,6 milyon lira ödeme yapıldı.

Bu sene ki desteklemelerde ilk defa balıkçı gemisi sahibi ya da ortağı hanımlara yüzde 25 daha oldukça ödeme gerçekleştirildi. Bu kapsamda 55 ilden toplam 15 bin 242 yardımcı ödemesi meydana getirilen ufak ölçekli balıkçıdan 721’ini hanım balıkçılar oluşturdu. Bakanlığın uyguladığı pozitif ayrımcılıkla 721 hanım balıkçı gemisi sahibine 4,1 milyon lira ödeme yapıldı.

FAO su ürünleri yetiştiriciliğinde hanımları ve gençleri destekliyor

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) de balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğinde hanımlar ile gençlerin varlığını ve rollerini artırıp güçlendirmeyi dünya genelinde destekliyor.

Örgüt ilaveten bu alanda hanımlar için fırsat eşitliğini teşvik ediyor, geleceğin balıkçı topluluklarını desteklemek için kadınların ve gençlerin mesleki eğitimine vurgu yapıyor.

Öte yandan, balıkçılık sektöründe hanımlar muhtelif alanlarda ön plana çıkıyor. Tekne bakımından ağ onarımına, balık kasalamaktan satışına kadar daha çoğu faaliyette hanım eli bulunuyor. Küçük ölçekli balıkçılıkta ve iç su avcılığında tayfa olarak eşine yardımcı olan çoğu hanım balıkçının varlığı dikkati çekiyor.

Küçük ölçekli balıkçılara yardımcı ödemeleri artırıldı

Küçük Ölçekli Balıkçılığın Desteklenmesi Tebliği kapsamında denizlerde avcılık yapan 12 metre altı ve iç sulardaki balıkçı teknelerinin dahil olduğu desteklemede, vapur boylarına göre ünite destekleme fiyatları geçen yıla kıyasla yüzde 240 ila 314 oranları içinde yükseltildi.

Birim destekleme fiyatları en düşük 3 bin 500 lira, en yüksek ise 6 bin lira olacak şekilde düzenlendi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*